HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Can Dündar, Savcı Zekeriya Öz'ü hedef göstermekten ifade vermiş

Can Dündar, Savcı Zekeriya Öz'ü hedef göstermekten ifade vermiş Empty Can Dündar, Savcı Zekeriya Öz'ü hedef göstermekten ifade vermiş

Mesaj tarafından Admin Paz 06 Tem. 2008, 23:52

Can Dündar, Savcı Zekeriya Öz'ü hedef göstermekten ifade vermiş Can Can Dündar

Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyonun son dalgasına ait gözaltılar başladığında sert eleştirileri ile dikkat çeken Milliyet Gazetesi yazarlarından Can Dündar, dün ilginç bir yazı kaleme aldı.

Dündar, 'Ergenekon savcısının odasında 2,5 saat' başlıklı köşe yazısında Zekeriya Öz'ü hedef gösterdiği gerekçesiyle nasıl sorguya alındığını anlattı. Yazısında, "Ocak sonu bu köşede 'İkinci Öz' başlıklı bir yazı yazmıştım. Ergenekon sorgulamasının başına Zekeriya Öz getirilince soyadlarının aynı olmasından yola çıkarak, 30 yıl önce benzer bir davayla Doğan Öz'ün uğraştığını hatırlatmıştım. Şiddet eylemlerini kışkırtan bir örgütün devlet aygıtını kendi amacına uygun bir şekilde dönüştürmeye çalıştığını söyleyen bu aydın savcı, kontgerillayı keşfettikten 2 ay sonra öldürülmüştü." ifadelerini kullanan Dündar, yazı yayımlandıktan 1 ay kadar sonra savcılığa davet edildiğini kaydetti. 26 Şubat'ta, Beşiktaş'taki İstanbul Adilyesi'nde ifade vermeye gittiğini dile getiren Dündar, şunları yazdı: "Üst kattaki odada iki masa vardı; masalardan birinde oturan nazik bir savcı, beni davet eden savcının o gün gelemediğini belirtti; 'İfadenizi Zekeriya Bey alacak.' dedi. Ergenekon davasının ünlü savcısı Zekeriya Öz'le böylece tanıştım. Tanıştığımızda Savcı Öz, oturduğu koltukta dosya okuyordu. Dosyanın içinde 'İkinci Öz' yazım olduğunu fark ettim. Memnuniyetsiz bir yüz ifadesiyle doğrudan lafa girdi: "Beni hedef göstermişsiniz." dedi. "Tersine" dedim; "...geçmişteki deneyimler ışığında ve bu davanın selameti açısından iyi korunmanız gerektiğini düşünüyorum. Bunun Türkiye için bir umut olabileceğini yazdım." Asıl davet gerekçesi, bugün soruşturduğu çetenin adını taşıyan bir kitaba 10 yıl önce imza atmış olmamdı. Celal Kazdağlı ile yaptığımız 'Ergenekon' araştırmasıyla ilgili bilgi almak istiyordu. 'Ne biliyorsak, hepsini kitapta yazdığımızı' söyledim. Orada yazılı olanları kısaca özetledim."
Admin
Admin
Admin

https://istanbul.hareketforum.net

- Similar topics