HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğuna terör saldırısı düzenlendi, 3 Polisimiz şehit oldu

İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğuna terör saldırısı düzenlendi, 3 Polisimiz şehit oldu Empty İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğuna terör saldırısı düzenlendi, 3 Polisimiz şehit oldu

Mesaj tarafından Admin Perş. 10 Tem. 2008, 01:26

İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğuna terör saldırısı düzenlendi, 3 Polisimiz şehit oldu Saldiri

İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğu terörün hedefi oldu. Bina önünde nöbet bekleyen üç polis şehit olurken, terörün karanlık oyununu bir başka güvenlik görevlisi bozdu. Kahraman polis, yaralanmasına rağmen üç teröristi öldürdü. Dördüncü saldırgan araçla kaçtı.

Terörün hain yüzü dün kendisini bir kez daha gösterdi. İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğu'nun önünde görev yapan polislere silahlı saldırı düzenlendi. Kale gibi inşa edilen binanın girişindeki kulübeyi hedef alan teröristler, 3 emniyet mensubunu şehit etti. Üç saldırgan ölü ele geçirilirken, bir kişi kaçtı. Edinilen bilgilere göre, içerisinde 4 kişi olduğu öğrenilen bir otomobil 10.30 sularında konsolosluğa yaklaştı. Saldırganlardan biri polis kulübesinin kapısını açarak koruma görevlisi Nedim Çalık'ı şehit etti. Olay yeri yakınlarında bulunan trafik polisleri Mehmet Önder Saçmalıoğlu ve Erdal Öztaş silah sesleri üzerine bölgeye koştu. Geride arkadaşlarını bekleyen iki terörist, Saçmalıoğlu ve Öztaş'a ateş açtı. Ağır yaralanan biri 28, diğeri 21 yaşında olan polisler, silahlarını bırakmadı ve çatışmaya devam etti. Arkadaşlarının yardımına yine bir trafik polisi olan Osman Dağlı yetişti. Sokaktaki çekicide görev yapan Dağlı, teröristlerin üçünü de etkisiz hale getirdi. Konsolosluğa giremeyeceklerini bile bile saldırarak Türkiye'yi yeniden faili meçhul kurşunlarla kaos ortamına sokmak isteyen hainlerin oyununu bu kez kahraman polisler bozdu.

Polis noktasına hain saldırı: 3 şehit

Türkiye, dün ABD İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan saldırıyla sarsıldı. Alınan bilgilere göre, saldırı saat 10.30 sıralarında gerçekleştirildi. Saldırganlar, gri bir Ford Focus'la olaydan 15 dakika önce konsolosluğun yaklaşık 50 metre aşağısında bulunan oto yıkamanın önünde durdu. Burada son hazırlıklarını yapan teröristler, 5 dakika sonra arabayla polis kulübesine doğru ilerledi. Polis noktasına varmadan araçtan inen saldırganlar, polis noktasını ateş altına aldı. Saldırganlardan biri kulübenin kapısını açarak koruma görevi yapan Nedim Çalık'ı şehit etti. Olay yerinin birkaç metre uzağında olan trafik polisleri Mehmet Önder Saçmalıoğlu ve Erdal Öztaş, silah sesleri üzerine bölgeye koştu. Geride bekleyen diğer iki terörist, 2 trafik polisini şehit etti. Çekicide görev yapan diğer polis memuru Osman Dağlı ise teröristleri öldürdü. Yaklaşık 2 dakika süren çatışma sonrası polis memurları Erdal Öztaş olay yerinde, Mehmet Önder Saçmalıoğlu ve Nedim Çalık ise kaldırıldıkları İstinye Devlet Hastanesi'nde şehit düştü. Nedim Çalık'ın başkonsolosluk önünde koruma görevi yaptığı, Mehmet Önder Saçmalıoğlu ile Erdal Öztaş'ın ise trafik polisi olduğu öğrenildi. Teröristlerden birinin çatışma sırasında şarjörü bitti. Zanlı, yeni şarjör takamadan etkisiz hale getirildi. Diğer saldırgan ise çalıntı olduğu belirlenen bir otomobille kaçtı. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin üçünün de Türk vatandaşı oldukları aktarıldı. Hain saldırıda Ferit Özcan ve Osman Dağlı isimli iki polis de yaralandı. Yaralı polislerin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Şehit polisler için bugün 11.30'da İstanbul Emniyet Müdürlüğü' nün Vatan Caddesi'ndeki hizmet binasında tören yapılacağı öğrenildi. Saldırının ardından Beşiktaş'taki özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca inceleme başlatıldı. Yetkililer, saldırganların örgütsel bağlantılarına ilişkin bazı bilgiler bulunduğunu aktardı. Bu arada, çatışmada ölü ele geçirilen saldırganların kimlikleri belirlendi. Teröristlerin isimlerinin Erkan Kargın (26), Bülent Çınar ve Mahsun Topçil olduğu aktarıldı. Olay sonrası üç ilçede eşzamanlı operasyon düzenleyen polis, Bayrampaşa'da Atilla Çınar ve Ömer Ö. isimli şahısları gözaltına aldı. Atilla Çınar'ın, saldırganlardan Bülent Çınar'ın ağabeyi olduğu öğrenildi.

Görgü tanıkları anlatıyor: Kulübeyi 3 yönden sardılar

Bir görgü tanığı, saldırganların polis kulübesini üç ayrı noktadan ateş altına aldıklarını anlatıyor: "Araba ilk geldiğinde dikkatimi çekmemişti. Arkadaşım arabanın içinde montlu birini gördü ve 'Bu arabada bir tuhaflık var, bu havada mont giyilir mi?' dedi. Hepsinin yüzünü gördüm ve hepsi de kirli sakallıydı. Montlarını çıkardılar. İçlerinden biri montunun arasına bir şeyler sokuyordu. Baktım, silahları gördüm. Mermi yerleştiriyorlardı. Sonra araba aşağı yavaş yavaş inmeye başladı. Polis olduklarını düşündüm. Tam arkamı döndüğüm sırada silah sesleri geldi. Araç üç kişiyi indirdikten bir süre sonra olay yerinden uzaklaştı. Seslerin geldiği yöne baktık, saldırganlar polis kulübesini üç yönden sarmıştı. Polislere 1-2 metreden ateş ediyorlardı. Çatışma sırasında bir polis dışarı çıktı ve ateş etti. Sonra polis yaralandı ve yere düştü. Bir tanesi de kulübenin içine girdi. İki saldırgan yere düştü, yaralandı, vuruldular. Son bir terörist vardı, sürekli polis kulübesine ateş ediyordu. Mermisi ya da silahı düştü, sonra yere eğildiği an kulübeden dışarı çıkan polis saldırganın kafasına ateş etti."

Kapıdan çıkanı vuruyorlardı

Saldırının görgü tanıklarının ifadeleri, olayın nasıl gerçekleştiği konusunda ipuçları veriyor. Görgü tanıklarından Erol K., şunları söylüyor: "Önce aracın içinden ateş ettiler. İndiler yine ateş etmeye devam ettiler. Kulübeye girdiler. Yaralı olarak kurtulan polis kulübeden çıkarken oradaydım. En çok saldırganı vuran da oydu. Üç polis kendini koruyamadan ateş altında kaldı. Çünkü kapıdan çıkanı vuruyorlardı. Çıkan dördüncü polis onları etkisiz hale getirdi. O da yaralandı." dedi. Enis Y. ise "Bir araç ileri geri hareket etti. Sonra silah sesleri duyuldu. Araçtaki 3 kişinin yere düştüğünü gördüm." diye konuştu. Saldırganların 4-5 kişi olduklarını belirten bir başka görgü tanığı, "Ellerinde pompalı tüfek ve tabancalar vardı. Konsolosluk önünde bekleyen polislere ateş ettiler. Bizimkiler de karşılık verdi, ama olay yerinde polislerimiz şehit oldu. Polis kontrol yerinden uzaklaşan bir trafik çekicide bulunan polis arkadaşımız yaralandı. Kontrol noktasındaki Amerikalılar hemen kaçtı. Bizim polisler yalnız kaldı. Çatışma yerine 15 dakika boyunca kimse gelmedi. Bir o yana bir bu yana koştuk. Yaralıları kucaklayıp hastaneye getirdik." dedi.

Devletin zirvesi, saldırıyı nefretle kınadı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkonsolosluğu yakınındaki saldırıyla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Gül, açıklamasında, "Bu tür terör faaliyetlerini şiddetle telin ediyorum. Bunları organize eden, arkasında olan zihniyetlerle Türkiye sonuna kadar mücadele edecektir.'' ifadelerini kullandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise saldırı sonrası yayınladığı basın bildirisinde şu görüşleri dile getirdi: "Türkiye'nin huzur ve istikrarına kasteden bu hain saldırılar, kahraman emniyet kuvvetlerimizin azim ve kararlılığı karşısında hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır.'' TBMM Başkanı Köksal Toptan, saldırının Türkiye'nin huzurunu, toplumsal barışını ve birliğini hedef aldığını aktardı. Toptan, "Türkiye, böylesine hain terör eylemlerinden etkilenmeyecek güçtedir.'' dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt saldırı sonrası yayınladığı açıklamada, olayı şiddet ve nefretle kınadığını bildirdi
Admin
Admin
Admin

https://istanbul.hareketforum.net

- Similar topics