HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pc toplanması - 2. Bölüm

Aşağa gitmek

Pc toplanması - 2. Bölüm Empty Pc toplanması - 2. Bölüm

Mesaj tarafından Admin Paz 01 Haz. 2008, 19:20

Ekran, Ses ve Ağ Kartları

Pc toplanması - 2. Bölüm 166oh

Ses kartı (solda) ve ekran kartı (ortada) yerlerine oturtulmuş durumda. Gerekirse bir ağ kartını takmak için de yer var.

Günümüzde ekran kartları genelde bu iş için özel olarak üretilmiş olan AGP yuvalarına takılır. Bu yuva PCI yuvasından farklı olarak kahverengi renklidir ve anakartın ortalarında yer alır. PCI ekran kartları çok nadiren kullanılır. Bundan sonra yapacağınız iş her genişleme kartı (ses kartı dahil) için bir PCI yuvası seçmek. Bir genişleme kartını takmadan önce kasanın arka tarafındaki kapaklardan gerekli olanını çıkartmalısınız. Genelde bu iş için vidalar kullanılır, ama bazı kasalarda plastik klipsler de bulunabiliyor. Bazıları ise kasaya bağlıdır, tornavida ile kanırtıp kırmak gerekebilir.
Basit bir sistemde hangi kartın hangi PCI yuvasına takılacağını belirlemek kolaydır. Ancak deneyimlerimiz ışığında bazı anakartlarda PCI yuvası seçiminin zorlayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, bazı kartlarda IRQ'lar iki veya üç kere paylaşılabiliyor. Bu tür kaynak çakışmaları anakart ve işletim sisteminin beraber düzgün olarak çalışmasını engelleyebiliyor. Genelde bu sorunu çözmek için dert çıkartan PCI kartını başka bir yuvaya takmak veya IRQ ayarlarını elle yapmak gerekir. Diğer sorun ise tamamen ergonomik. Eğer kartın üzerinde büyük bir soğutucu plaka varsa bu kartı anakartın çok ısınan bir bölgesine takmamak gerekir. İşte bu yüzden, fazla ısınmayı önlemek için ses kartını ekran kartının yanındaki yuvaya takmadık.

Sabit Diskin ve Disket Sürücünün Takılması

Sabit diskinizi size uygun şekilde (single, master veya slave) ayarlamış olduğunuzu varsayıyoruz. Aşağıdaki fotoğrafta sabit disk takılmış olarak görülüyor. Görebileceğiniz şu anda kasanın içerisini ayna gibi görebiliyoruz. Eğer anakart çekmecesini yerine itmiş olsaydık sabit diski sol taraftan vidalamak mümkün olmayacaktı.

Pc toplanması - 2. Bölüm 178xc

Şu anda hala sabit disk ve disket sürücüye erişebiliyoruz. Kenardan disk vidalarını görebilirsiniz.

Her sürücünün iki tarafında da ikişer vida kullanın. Sürücü soğutma olayı özellikle günümüzün 7,200 rpm sürücüleri için çok önemli. 7,200 rpm hızında çalışan sabit disklerin ısısı kolaylıkla 50 derecenin üzerine çıkabilir. Bu yüzden diskin etrafında ısının dağılabilmesi için mutlaka biraz alan bırakmalısınız. Güç kaynağının fanı çoğu durumda kasanın içerisine yeterli hava akımı sağlayabilecektir.

CD-ROM Sürücüsünün Takılması

Bir CD-ROM sürücünün takılması aynen bir sabit diskin takılması gibidir. Önce jumper ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Pc toplanması - 2. Bölüm 187cb
CD Sürücü yuvasında

Bilgisayar kasasının ön paneli plastik bir kapak ile kapatılmıştır. Arka taraftan bakınca buradaki metal bölümü görürsünüz. Bu metal yekparedir, sadece sürücüler ve kablolar için gerekli delikler açılmıştır. Plastik kapağı çıkarttığınızda bu alanı görürsünüz. CE standartlarına göre ön panelin metal olması birkaç yıldır zorunlu. Çünkü metal elektromanyetik emisyonu düşürüyor.
Pratikte iki seçeneğiniz var. Eğer sürücü yuvaları kesilmiş, sadece ince bir metal ile duruyorsa bunları içeriden dışarı itip kırıp çıkartabilirsiniz. Daha pahalı olan yüksek kaliteli kasalarda ise bu kapaklar kolayca takılıp çıkartılabilirler. Bu aşamada kazaya uğramamak için önceden kontrol edip delikleri nasıl açacağınıza karar vermenizi öneririz. Ön delikleri açtıktan sonra CD-ROM sürücüyü içeri kaydırıp yerine vidalayabiliriz. Her zaman uygun boyutta ve dört adet vida kullanmaya dikkat edin. Vidaları çok fazla sıkıştırmayın, çok fazla sıkıştırmak metali eğebilir. Sürücü ne kadar hızlı ise bu eğiklikten o kadar etkilenecektir.
Vidaları sadede sürücüyü kaydırmayacak kadar sıkıştırmanız yeterli. Aynı sabit disklerde olduğu gibi CD-ROM sürücülerde de ısınma dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür.

Kabloların Bağlanması

Bilgisayarınız şu anda aşağıdaki fotoğraftaki gibi görünmelidir. Anakart, işlemci, bellekler, ekran kartı, ses kartı, sabit disk, CD-ROM ve disket sürücü gibi anahtar bileşenler takılmıştır. Şimdi sırada kabloları bağlamak var.


Pc toplanması - 2. Bölüm 197gf

PC, kabloları takılmamış durumda

Birinci bölümü okuduktan sonra biliyor olmanız gerekli, iki ana tip kablo var. Birincisi disket sürücünün 34-hatlı kablosu, ikincisi ise sabit disk ve CD-ROM sürücüler için kullanılan 40-hatlı (80 kanallı) IDE kablosu. for the hard disk and CD-ROM. Kablolar birinci hattı gösterecek şekilde renkle kodlanmıştır. Çoğu sürücünün üzerinde de birinci hattın nereye denk geleceğini gösterecek bir ibare vardır. Eğer sürücünüzde bu tür bir ibare yoksa aklınızda olsun, renkli bölüm her zaman güç kablosunun bağlandığı yöne gelir

Pc toplanması - 2. Bölüm 200et

Veri kabloları. İşaretler elektriğin aktığı yönü gösteriyor. Altta 80 iğneli sabit disk kablosu, üstte 34-iğneli disket sürücü kablosu görülüyor.

Sürücü Güç Konektörleri

Pc toplanması - 2. Bölüm 218vh

ve 12 voltluk dört iğne. Disk sürücü güç konektörü veri kablosunun sağ yanında görülüyor

Güç kaynaklarında sürücülere elektrik sağlayan en az beş kablo bulunur. Eğer bundan fazlası gerekiyorsa, bir "ayırıcı" kullanabilirsiniz. Bir ayırıcı, tek bir kablodan iki güç kablosu çıkartmak için kullanılır. Kabloların uçları ve girdikleri yerler hata olmaması için eğik şekildedirler.
Disket sürücülerinin fişleri (konektörleri) küçük boyutludur ve güç kaynağından gelen kablolar arasından ayırt etmek kolaydır. ATX kablosu da güç kaynağından anakarta elektrik iletmek için kullanılır. Duruma göre ATX12 veya P6 konektörünün bağlanması gerekebilir.

Ön Panel Bağlantıları
Pc toplanması - 2. Bölüm 227ph

Ön Panel Bağlantıları - HDD LED (sabit disk ışığı), güç (açma/kapama) düğmesi ve RESET düğmesi üst sırada. Altta ise mini hoparlör bağlantısı görülüyor

Bütün anakartlarda ön panel fonksiyonları için gereken bağlantılar kartın alt sağ bölümüne yerleştirilmiştir. Anakartınızın kullanım kılavuzundan hangi iğneye neyin bağlandığını öğrenebilirsiniz. Anakatın üzerinde yazan kısaltmalar deneyimsiz kullanıcılar için bir anlam ifade etmez.
• SP, SPK, veya SPEAK: Dört iğneli hoparlör bağlantısı
• RS, RE, RST veya RESET - iki iğneli RESET kablosu buraya bağlanır.
• PWR, PW, PW SW, PS veya Power SW - bunların hepsi güç düğmesi anl..... gelir, bilgisayarın açma/kapama düğmesinden gelen iki iğneli kablo bağlanır.
• PW LED, PWR LED: Güç LED'i - Bilgisayarın açık olduğunu gösteren ön panel ışığının iki iğneli bağlantısı.
• HD, HDD LED - bu iki iğneli bağlantıya sabit disk aktivitesini gösteren LED bağlanır
Ters veya düz takmak konusunda endişe etmenize gerek yok. RESET ve AÇMA/KAPAMA düğmeleri her durumda çalışırlar. Ancak LED'ler ters takıldığında çalışmazlar. Eğer bu türbir sorun yaşarsanız bağlantının yönünü değiştirmeniz yeterlidir.

Son Kontroller

Yeni bilgisayarınızı açmadan önce her şeyi bir daha gözden geçirmenizde yarar var. Aşağıdaki listedeki kontrolleri yapmayı ihmal etmeyin:
• Anakartın jumper ayarları. İşlemciye uygun mu?
• Sürücü jumper ayarları: master/ slave doğru mu?
• İşlemci, bellek modülleri ve genişleme kartları tam olarak oturtuldu mu?
• Bütün kabloları bağladınız mı? Tam olarak oturuyorlar mı?
• Genişleme kartlarının vidalarını taktınız mı? Sürücüler sabitlendi mi?
• Bütün sürücülerin güç bağlantılarını yaptınız mı?
Yukarıdaki listeyi de kontrol ettikten sonra bilgisayarınızı açabilir ve işletim sisteminizi yükleyebilirsiniz....


Sata Hdd Kurulumu
SATA ,Serial ATA nın kısaltmasıdır.SATA'ya şu sıra çoğu kullanıcının kullandığı ve CD-ROM,RW,DVD gibi disk okuyucuları bağlamak için daha uzun sürede kullanacağı sandığım Paralel ATA'nın evrim geçirmiş şeklidir.

SATA standardı daha ince ,ergonomik kabloların ve daha az iğne sayılarının kullanılmasına olanak veriyor.Ayrıca Paralel veri iletiminde hız sadece kısa mesafeli uzaklıklarda etkiliydi.Uzun mesafelerle veri iletimi gerçekleştiriliyor, ama hız önemli derecede düşüyordu. Bunun nedeni ise, bit sayılarının uzun mesafede rasgele hızlarda gitmesi ve bundan dolayı bir karmaşanın meydana gelmesiydi. Ayrıca, 40 veya 80 iğneli paralel kablolar kalın olduklarından dolayı, yeterince esnek bir yapıda değillerdi. Bu nedenle de, kasanın içindeki hava sirkülasyonunu da etkiliyorlardı.

SATA'nın pin sayısı da diğer bağlantıya göre daha düşük. Serial ATA için 6 ya da 8 damarlı bir kablo yeterli. Paralel kablolarda bu damar sayısı 40 idi, hatta Ultra ATA 66 ve 100'lerin çıkması ile birlikte damar sayısı da 80'e çıktı. Seri bağlantıda zaman gecikmesinin yaşanması mümkün değil. Çünkü seri bağlantıda, paralel bağlantının aksine sinyal iletimi tek bir kanaldan yapılıyor.


Pc toplanması - 2. Bölüm 19ph

Sata ve paralel ata kabloları arasındaki farkı çok iyi gösteriyor

Pc toplanması - 2. Bölüm 29jk

Kablolarıyla birlikde sata harddiskin görünümü
Pc toplanması - 2. Bölüm 32yj

Hantal EIDE kablolarını kullanmak istemeyen ve anakartında SATA özelliği bulunan kullanıcılar bir adaptör yardımı ile PATA sabit disklerine SATA veri kablosu takılabilirler.

Şimdi de SATA diskleri Windows XP kuracağımız bilgisayarımıza nasıl tanıtacağımıza gelelim.Windows XP kurulumu yapıyoruz.Windows XP kurulumu hakkında bilgi için buraya tıklayın.Kurulum esnasında bu ekranla karşılaştığımızda "F6" 'ya basmalıyız.

Pc toplanması - 2. Bölüm 45le

"F6" 'ya bastığımızda birşey olmuyormuş gibi görünsede bir süre sonra karşımıza bu ekran gelecek.Biz de yeni bir aygıt eklemek için "S" tuşuna basacağız...

Pc toplanması - 2. Bölüm 59jh

Hemen ardından bizden anakartımızla beraber gelen sürücü disketini isteyecek.Disketiniz yoksa kurulumdan önce oluşturmanız gerekir.Büyük olasılıkla bu sürücüler anakartınızla gelen CD'dedir orda da yoksa anakartı üreten firmanın internet adresinden indirebilirsiniz.Disketimizi sürücüye yerleştirip "Enter" tuşuna basıyoruz...

Pc toplanması - 2. Bölüm 69pp

İşte disketten sürücü adı okundu ve onaylamamız için bize bir sorgu ekranı geldi."Enter" tuşuna basarak onay veriyoruz...
Pc toplanması - 2. Bölüm 73jl
Pc toplanması - 2. Bölüm 82qn
Yazının bu kısıma kadar olan kısmı bazı sitelerden karma ALINTIDIR.Serial ata paralel atanın geliştirilmiş halidir denilebilir.. .Saniyede 150 MB veri iletimiyle şimdiye kadar ki veri iletişimde ulaşılabilinecek en yüksek hıza ulaşılmıştır... Ama çok yeni bir teknoloji olduğu için eski işletim sistemlerinde serial ata harddisk kullanmak için birkaç ayar yapmak gereklidir ve eski anakartlar bu teknolojiye uyumlu olmadığı için serial ata harddiskleri desteklemezler bu nedenle eski bir ana karta sahipseniz bu teknolojiyi kullanamazsınız.... Şimdi win 98 de sata için yapılacak ayarlara gelelim :

Biostdan configure sekmesine gelelim ve serial ata ayarı "enhanced modda" ise bunu "compatible" şekline getirelim... Olay bu kadar basit diyebilirim....

Sata tenolojisi sadece harddiskler için değil cd room,rewriter ve dvd room gibi aygıtlarda da yüksek hızlara ulaşmak için kullanılır.Eğer sata destekleyen bir anakartınız varsa eski harddiskkinizle veda etme zamanınızın geldiğini size hatırlatmak isterim.En azından hıza önem veriyorsanız durum böyle...
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz