HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Barzani'den sürpriz Kerkük çıkışı

Barzani'den sürpriz Kerkük çıkışı Empty Barzani'den sürpriz Kerkük çıkışı

Mesaj tarafından Admin Salı 03 Haz. 2008, 18:53

Barzani'den sürpriz Kerkük çıkışı

Barzani'den sürpriz Kerkük çıkışı Barzani

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük'te iktidarı paylaşmaya hazır oldukları mesajını verdi. Dubai'deki temasları sırasında Reuters ajansına açıklama yapan Barzani, "Kürtler olarak Kerkük'te iktidarı paylaşmaya hazırız" dedi.

KERKÜK'TE REFERANDUM ŞART DEĞİL

Barzani, Kerkük'te de iktidarı paylaşmaya hazır oldukları mesajını verdi. Barzani, "Kürtler olarak Kerkük'te iktidarı paylaşmaya hazırız. Çözüm istiyoruz ve bunun referandumla sağlanması şart değil." dedi.

Bölgesel Kürt Yöetimi, Irak anayasasının Kerkük'ün kaderini belirleyecek bir referandum yapılmasını öngören 140. maddesinin uygulanması için bastırıyordu. Geçtiğimiz yıl 6 ay ertelenerek Mayıs ayında yapılacağı açıklanan referandum gerçekleştirilemedi. Bölgesel yönetim, problemin Birleşmiş Milletler aracılığıyla çözülmesini talep ediyor. Neçirvan Barzani, konu çok karmaşık olduğundan Birleşmiş Milletler'in teknik olarak müdahil olmasını istediklerini kaydetti. Kerkük İl Meclisi'nin Türkmen üyeleri geçtiğimiz ay Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'den haklarının korunacağı sözünü almalarının ardından meclis boykotunu sona erdirmişti. Talabani, 'yüzde 32' formülü olarak adlandırılan Türkmen, Kürt ve Araplar topluluklarının her birinin mecliste yüzde 32, azınlıkların ise yüzde 4 oranında temsil edilmesini teklif etmişti. Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Nisan ayında yaptığı açıklamada "Çoğunluk ile azınlığın yani herkesin kendisini rahat hissedeceği bir siyasi formül ile sorun çözülmeli. Aksi taktirde hiçbir referandum sorunu çözmez. Sadece ihtilaf meydana getirir. Irak'ın da en son ihtiyacı olan şey Kerkük'le ilgili bir ihtilafin olması." demişti.
Admin
Admin
Admin

https://istanbul.hareketforum.net

- Similar topics