HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

7. darbeyi kim yapacak?

7. darbeyi kim yapacak? Empty 7. darbeyi kim yapacak?

Mesaj tarafından Admin Çarş. 04 Haz. 2008, 06:53

Şu günlerde darbe lafı çok edilir oldu. Sırada 7. darbe var. Bu sefer tehdit Ergenekon'dan gelmiyor. Darbeyi yapacak olan tek bir isim de yok aslında...
Demokrasi tarihi bir anlamda darbeler tarihi olan Türkiye’de 2000’den sonrası da boş geçmedi. Sivil alana müdahale etme alışkanlığından vazgeçmek istemeyen 'zinde güçler', tam altı kez seçilmiş iktidarı alaşağı etmeye teşebbüs etti. Bu girişimleri yazı dizisi halinde yazan Radikal gazetesi genel yayın yönetmeni İsmet Berkan, AK Parti’nin kapatılması halinde 7. darbenin gerçekleşeceğini söylüyor. Berkan, Ergenekon gibi yapılanmaların ise iktidar alternatifi olmayı başaramayan muhalefetten kaynaklandığını düşünüyor.

İşte Berkan'ın söyledikleri:

HRANT DİNK, MALATYA, RAHİP SANTORA, DANIŞTAY CİNAYETLERİ VE ERGENEKON

Bazı şeyler birbirine bağlı ama her şey değil. Bağlarsak arka planda hakikaten çok üstün bir akıl, müthiş bir planlama yeteneği olduğunu varsaymış oluruz. Öyle olsaydı 10 kere iktidara gelirdi zaten. Şimdi de Akdeniz Üniversitesindeki olayları Ergenekon’a bağlayanlar, örümceğin kolları gibi bir organizasyon olduğunu yazanlar var ama ben öyle düşünmüyorum.

DARBE İSTEĞİNİN NEDENİ

Bir kaç boyutu var. Biri, artık çok farklı olsa da, AKP’nin çizgi itibariyle siyasal İslam’dan gelmesi. Diğerini çok önemsiyorum. Bir parti yüzde 47, ona en yakın parti yüzde 21 oy alıyor. Bu fark dehşetengizdir. İkinci sıradaki partinin, iktidar alternatifi olarak görülmediğinin delilidir. Bütün problemlerin kökeninde yatan da budur. Biri yüzde 47 alırken öbürü yüzde 42, 40, 35 alıyor olsa, bir ümit var demektir. Bu ümit pek çok şeyi, hükümeti beğenmeyenleri o partiye kanalize eder. Şimdi böyle bir ümit yok. Bu halaskar zabitanı ya da zinde kuvvetler veya vatan kurtaran aslanları durumdan vazife çıkartmaya iten şey en başta muhalefet boşluğudur.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE DARBE TEHDİTİ

Yasemin Çongar, Yargıtay Başkanının Genelkurmay’a davet edildiğini, Anayasa Mahkemesi üyelerinin de 367 için darbeyle tehdit edildiklerini yazdı. Yargıtay yalanladı fakat Anayasa Mahkemesinden açıklama gelmedi. İddiayı biz de biliyor, doğrulatamadığımız için yazmıyorduk. Çongar iddianın iddiası şeklinde yazdı, gazetesi büyüttü ama buna gerek yoktu. 27 Nisan bildirisi de ‘Ey Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı seçimini iptal etmezsen darbe yapıyorum’ diyordu zaten. Kamuoyuna duyurulmuş açık bir ‘darbe olacak’ tehdidiydi bildiri.

AK PARTİ'NİN KAPATILMASI 7. DARBE OLACAK

AK Parti kapatılırsa 7. darbe gerçekleşmiş olacak. Ama ben bunu hukuk darbesi olarak görmüyorum henüz. Kapatılırsa olur. Umarım kapatılmaz. İddianame de öyle dolu dolu değil zaten. Davanın kendisi siyasi, Anayasa Mahkemesinin görüştüğü her konu siyasidir.
Admin
Admin
Admin

https://istanbul.hareketforum.net

7. darbeyi kim yapacak? Empty Geri: 7. darbeyi kim yapacak?

Mesaj tarafından Misafir Paz 22 Haz. 2008, 14:48

aslında seninde dediğin gibi bu yargıçlar darbesi.
ben kapatılacağından eminim.çünkü bu ülkede kimleri asmadılarki akpyimi kapatamayacaklar??

Misafir
Misafir

7. darbeyi kim yapacak? Empty Geri: 7. darbeyi kim yapacak?

Mesaj tarafından Admin Paz 22 Haz. 2008, 17:48

bu kapatma davası Türkiye'yi 2002 krinden de daha kötü krizlere sürükleyecek gibi...
Admin
Admin
Admin

https://istanbul.hareketforum.net