HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mumya görmek için Mısıra gitmeye gerek yok

Aşağa gitmek

Mumya görmek için Mısıra gitmeye gerek yok Empty Mumya görmek için Mısıra gitmeye gerek yok

Mesaj tarafından Admin C.tesi 07 Haz. 2008, 22:17

Mumya görmek için Mısıra gitmeye gerek yok Mumya

Aksaray Müzesi Müdürü Yücel Kiper, Kapadokya'nın bir parçası olan bölgenin çok ziyaretçi aldığını, ancak bu ilginin, Ihlara Vadisi'nden çıkan mumyaların sergilendiği Aksaray Müzesine yansımadığını söyledi.

Kiper, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kapadokya bölgesini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının yıllık ortalama iki milyonu geçtiğini, Aksaray'daki Ihlara Vadisi, kervansaraylar ve yeraltı şehirlerini ziyaret eden turist sayısının da 650 bine ulaştığını belirtti.

Ihlara Vadisi'nde mezarlarda bulunan mumyaların da sergilendiği Aksaray Müzesinin ise aynı bölgede yer almasına karşın, bu ziyaretçi yoğunluğundan yeterince nasibini alamadığını belirten Kiper, ''Kapadokya'nın bir parçası olan bölgemiz çok ziyaretçi alıyor, ancak bu ilgi Ihlara Vadisi'nden çıkan mumyaların sergilendiği müzemize yansımıyor. Müzemizi ortalama yılda sadece 10 bin kişi ziyaret ediyor'' dedi.

-KEDİ MUMYASI DA VAR-

Kiper, ülkemizden pek çok kişinin mumya görmek için Mısır'a gittiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Mumya görmek isteyenler, Mısır'a gitmek yerine Aksaray Müzesine gelsin. Müzemizde sergilenen mumyaların çoğu Ihlara Vadisi ve çevresinden çıkarıldı. Aksaray Müzesinde 10. yüzyıla ait 4 sağlam mumya, bir erişkine ait eksik mumya, eksik çocuk mumyaları ve bir adet de kedi mumyası bulunmaktadır. En çok kedi mumyası ilgi görüyor. Bir kilisede rahip mumyası ile kedi mumyası yan yana bulundu. Kedinin rahibe ait olduğu ve çok sevdiği için rahip öldüğünde birlikte mumyalandıkları sanılıyor. Kedi mumyası havada uçuyor gibi durduğu için, 'rahibin uçan kedisi' olarak da adlandırılıyor.''

Ihlara ve çevresinde bulunan mumyaların çeşitli dönemlerde yaşamış din adamları, rahip ve rahibelere ait olduğunu belirten Kiper, bu bölgede de eski Mısır'daki gibi, öldükten sonra yeniden diriliş olacağına inanıldığını söyledi.

Kapadokya bölgesindeki mumyalama geleneğinin Mısır'dakinden farklı olduğunu anlatan Kiper, ''Mumyaların içleri ve üzerleri, kaynatılan üzüm şıralarından ve bölgedeki güzel kokulu otlarla hazırlanan özel bir sıvı ile kaplanıyordu. Bu işlemin ardından ısısı çok fazla değişmeyen bir ortama konan mumyalar, günümüze kadar ulaşmayı başardı'' dedi. Kiper, Kapadokya bölgesini ziyaret eden herkesi bu mumyaları görmeye davet etti.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz