HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AB ile ilgili iki başlık daha müzakereye açılıyor

Aşağa gitmek

AB ile ilgili iki başlık daha müzakereye açılıyor Empty AB ile ilgili iki başlık daha müzakereye açılıyor

Mesaj tarafından Admin Paz 15 Haz. 2008, 15:59

AB ile ilgili iki başlık daha müzakereye açılıyor Ab_Turkiye2

Türkiye'de siyasi krizin iyice tırmandığı bu günlerde Salı günü Dışişleri Bakanı ve Baş Müzakereci Ali Babacan'ın katılımıyla Lüksemburg'da yapılacak Türkiye-AB Hükümetleraras Konferans'ta "Şirketler Hukuku" ve "Fikri Mülkiyet Hukuku" olmak üzere, iki başlık daha müzakereye açılacak.

AB Dönem Başkanı Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Ruppel'in de hazır bulunacağı Lüksemburg'daki konferansta iki başlık daha müzakereye açılacak. Böylece, Slovenya Başkanlığı sona ermesine iki hafta kala düzenlenecek konferanst her başkanlık döneminde iki fasıl açılması, adeta gelenek hale getirilmiş olacak. Ankara'nın birçok faslın teknik olarak müzakereye hazır olduğunu belirtmesine karşın AB tarafı, son dönemde her dönem başkanlığında iki başlığı açmakla yetiniyor. Böylece, Türkiye'nin müzakere süreci önemli ölçüde yavaşlatılmakla birlikte yine resmen sürdürülüyor. Geçen Perşembe günü Brüksel'de toplanan AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), Türkiye ile iki faslın daha müzakereye açılmasına onay verdi. Böylece, açılan başlıkların sayısı, 8'ye çıkacak. Salı günü Lüksemburg'da Türkiye ile birlikte Ekim 2005'de üyelik müzakerelerinin resmen açılan Hırvatistan ile de Hükümetlerarası Konferansı yapılacak. Ancak Hırvatistan'ın müzakere süreci, Türkiye'ye göre çok daha hızlı ilerliyor. Nitekim, şimdiye kadar 18 başlığı açan Hırvatistan'ın gelecek yıl katılıma hazır olacağı ifade ediliyor.

-SADECE BİR BAŞLIK GEÇİCİ KAPATILDI-

Türkiye, şimdiye kadar açılan 6 başlıktan sadece 2006 yılının ilk yarısında Avusturya Dönem Başkanlığı sırasında açılan "Bilim ve Araştırma" faslının geçici olarak kapatılmasını sağladı. 2007 yılının ilk altı ayında Almanya'nın Dönem Başkanlığı sırasında "İşletmeler ve Sanayi Politikası", "İstatistik" ve "Mali Kontrol" olmak üzere üç başlık daha açıldı. Bunun ardından Portekiz Dönem Başkanlığında "Tüketicinin ve Sağlığının Korunması" ve "Trans Avrupa Şebekeleri" fasıllarında da müzakereler başlatıldı. Buna karşın, Türkiye'nin limanlarına Rumlara açmadığı gerekçesiyle sekiz başlık, Aralık 2006'daki AB Zirvesi'nde donduruldu. Buna ek olarak Fransa, müzakereleri engellemeyeceğini her fırsatta vurgularken yine "imtiyazlı ortaklık" seçeneğini de öngörmediği gerekçesiyle beş başlık açılmasını veto etmeyi sürdürüyor.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz