HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Açıklama, belgenin varlığının itirafıdır

Aşağa gitmek

Açıklama, belgenin varlığının itirafıdır Empty Açıklama, belgenin varlığının itirafıdır

Mesaj tarafından Admin Paz 22 Haz. 2008, 18:38

Açıklama, belgenin varlığının itirafıdır Acil

Taraf Gazetesi’nin önceki gün açıkladığı belge, medyada geniş yankı buldu.

'Genelkurmay'ın Türkiye'yi biçimlendirme planı'na toplumun her kesiminden tepki geldi. Basın Konseyi Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi, Genelkurmay'ın, Taraf Gazetesi'nin haberinin ardından yaptığı 'komuta kademesince onaylanmış böyle bir belgenin olmadığını' açıklamanın böyle bir çalışmanın en azından varlığının itirafı olduğunu söyledi.

Taraf'ın önceki gün manşetinden duyurduğu 'Genelkurmay'ın Türkiye'yi biçimlendirme planı' haberinin yankıları sürüyor. Yazılı basın, söz konusu haberde yer alan iddialara dünkü sayılarında geniş yer ayırdı. Bazı gazeteler, iddiaları birinci sayfadan görerek ayrıntılarıyla okurlarına aktarırken, bazıları ise içeriden 'üstünkörü' geçiştirmeyi tercih etti. Genelkurmay, haberin yayınlandığı gün yaptığı açıklamada 'komuta kademesince onaylanmış böyle bir belgenin olmadığını' duyurdu. Taraf'ın yayınladığı 'Genelkurmay Bilgi Destek Faaliyet Eylem Planı' başlıklı belgeye göre, Genelkurmay Başkanlığı'nın, üst yargı organları, üniversiteler, medya ve sivil toplum kuruluşları ile ilişkiye geçtiği ve 'hassasiyet gösterdiği konularda yönlendirmek' için çalışıyordu. Medyanın büyük çoğunluğu söz konusu habere geniş yer verdi. Yine bir başka Milliyet yazarı Derya Sazak ise 'Askerin eylem planı' başlıklı dünkü yazısında, "Taraf'ın yayımladığı belge TSK bünyesinde bir 'iç çalışma' olsa bile sonuçları itibariyle Türkiye'nin iç ve dış siyasetine 'örtülü' bir müdahale niteliğinde olup yüzde 47 oyla iktidara gelmiş bir partinin faaliyet alanını daraltarak demokrasiyi 'yargı üzerinden' kesintiye uğratma çabalarını açığa vurmaktadır." ifadelerini kullandı.

Hürriyet'in başyazarı Oktay Ekşi ise konuyla ilgili verdiği demeçte, Genelkurmay'ın açıklamasını, 'itiraf' olarak değerlendirdi. Ekşi, Star gazetesinde yayınlanan görüşünde, "Genelkurmay'ın açıklaması böyle bir çalışmanın en azından varlığının itirafıdır. Onaylanmamış olması kurumu bağlamayan bir olayın varlığını düşündürür. Ama o kurumda bu belgeleri hazırlayanlar eğer görev ve işlev sınırlarının dışına çıkmakta sakınca görmüyorlarsa kurumdaki atmosferde sorgulanmalıdır." ifadelerini kullandı. Radikal yazarı Murat Yetkin ise "Böyle şeylerin açıklık kazanması önemlidir." demekle yetindi. Belgeye CHP'den de tepki geldi. CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek ise "Genelkurmay Başkanlığı'nın açıkladığı gibi hiyerarşi içinde hazırlanmamışsa ve onaylanmamışsa o zaman bunları kimler hazırlamıştır? Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı'nın bir soruşturma yapması gerekir." dedi.

Gazeteci Yazar Prof. Dr. Mehmet Altan ise demokrasilerde ordunun görevinin savunma olduğunu söyledi. Altan, "Ordunun görevi, topluma nizam verme değildir." ifadelerini kullandı. 28 Şubat mağduru gazetecilerden Mehmet Ali Birand ise şunları söyledi: "Genelkurmay artık bu alışkanlıklarını bırakmalı. Artık bu tip faaliyetler etkili olmuyor."

Taraf'ın haberine en sert tepki ise Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila'dan geldi. Bila, bu iddiaların TSK'yı yıpratma amacıyla yapıldığını öne sürdü. Hürriyet Gazetesi iddiayı birinci sayfaya taşımadı. Gazete, haberi, 'Ankara'da Lahika-1 planı tartışması' başlığı ile içeriden vermesine rağmen acil eylem planının içeriğine değinmemeyi tercih etti. Yeni Şafak ise 'Komuta Kademesi e-Andıç'ı sahiplenmedi' diyerek Taraf'ın haberini içeride geniş bir şekilde gördü. Sabah da habere 'Taraf: Psikolojik savaş, Asker: Ucuz bir iddia' başlığıyla yer verdi. Akşam ise iddiaları 'Ankara'yı sarsan yeni andıç vakası' olarak gördü.

Ahmet Altan: Durumu kurtarmaya çalışmalarını olumlu buluyorum

Taraf'ın Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan da dün, gazetedeki 'Kum Saati' köşesinde 'Düşman değiliz be paşalar' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Genelkurmay'ın, yayınladıkları belgelerin gerçek olduğunu bildiğini kesin bir dille açıklayan Altan, şu ifadeleri kullandı: "(Belgenin) Gerçek olmadığını söyleyen çıkarsa biz de gerçek olduğunu kanıtlarız. 'Komuta kademesi tarafından onaylanmış böyle bir belge bulunmamaktadır' tarzındaki mahcup bir açıklamayı da doğrusu doğal karşılıyorum. 'Biz böyle bir plan hazırladık' mı diyeceklerdi? Böyle bir açıklamayı hiç olmazsa 'durumu kurtarmaya' çalışmalarını da olumlu buluyorum. Hiç olmazsa böyle bir şeyler yapmanın yanlış olduğunu biliyorlar demek ki... Bir Genelkurmay, askerî konular dışında toplumdan saklamak zorunda olduğu işler yapmamalı..."
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz