HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Taraf'tan ilginç belge: Dağlıca baskınını Genelkurmay önceden biliyordu

Aşağa gitmek

Taraf'tan ilginç belge: Dağlıca baskınını Genelkurmay önceden biliyordu Empty Taraf'tan ilginç belge: Dağlıca baskınını Genelkurmay önceden biliyordu

Mesaj tarafından Admin Çarş. 25 Haz. 2008, 12:53

Taraf'tan ilginç belge: Dağlıca baskınını Genelkurmay önceden biliyordu Daglica2

Taraf'ta yer alan habere göre, Dağlıca'nın basılacağı 9 gün önceden rapor edilmiş. İşte tüm sözleri bitiren belge...

Genelkurmay, Kara Kuvvetleri, Jandarma, 2. Ordu ve Hakkari'deki istihbarat başkanlıklarına, Dağlıca Baskını'nın hangi tepeden yapılacağı, koordinatları, PKK istihbaratçısının kimliği, baskını yapacakların kimliği dahil tüm bilgiler 9 gün önceden bildirildi. Sonra.... 13 şehit...

İşte baskını önceden haber veren resmi rapor ve tüm ayrıntıları...

Taraf Gazetesi'nden Mehmet Baransu'nun haberi:

On ç askerin şehit olmasına sekiz erin de "ihanet"le yargılanmasına neden olan Dağlıca baskınının yapılacağı bilgisinin, baskından dokuz gün önce "ivedi" kaydıyla Hakkari Dağ Komando Tugayı'ndan başlayarak Genelkurmay Başkanlığı'na kadar tüm sorumlu ve yetkili birimlere ulaştırıldığı ortaya çıktı.

Taraf'ın ele geçirdiği belgelere göre 12 Ekim 2007 tarihli, 'ivedi' damgalı Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı istihbarat raporuyla, baskının nereden yapılacağı, zamanlaması ve baskın yapılacak üslerin koordinatları ayrıntılı olarak yer aldı. Söz konusu istihbarat raporu, başta Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı olmak üzere, Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı, Jandarma Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı, 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve Dağlıca Tabur Komutanlığı'nın bağlı olduğu Hakkari Dağ Komando Tugayı'na kadar her komuta kademesinde bildirildi.

BASKINI BİLMEYEN KALMAMIŞ

2292-07/İDAM(63939) numarasıyla, saat 18:36'da faks mesajıyla ulaştırılan "Haber Talimatı" ibareli raporda, Dağlıca Taburu'na yapılacak saldırı, birebir şu ifadelerle haber verildi: "Hakkari-Yüksekova İkiyaka Bölgesi'nde faaliyet gösteren Zindan sorumluluğundaki T.Ö. (Terörist Örgüt) grubunun işbirlikçileri aracığıyla, Dağlıca (20-37) 3. Motorize Tabur Komutanlığı'nın faaliyetleri hakkında bilgi almaya çalıştığı, önümüzdeki günlerde Dağlıca Bölgesi'nde bulunan Keri Tepe (19-35) üs bölgesi ile Geper (22-35) olarak adlandırılan bölgede icra edilecek faaliyet esnasında askeri birliklere yönelik eylem yapmayı planladıkları..."

JANDARMA DA RAPORLAŞTIRDI

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı tarafından 12 ekimde gönderilen bu istihbarat raporundan iki gün sonra ise, Jandarma Genel Komutanlığı da bir "İç İstihbarat Raporu" düzenleyerek, ilgili birimlere gönderdi. 14 Ekim tarihli bu raporda "Hakkari Yüksekova bölgesinde faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarının, Dağlıca'da operasyona çıkan güvenlik güçlerine yönelik eylem yapmayı planladığı" bilgisi ayrıca kayıtlara geçirildi.

TERÖRİSTLERİN İSİMLERİNE KADAR HERŞEYİ BİLDİRDİLER

Baskına ilişkin bütün bu bilgilerin yapı sıra, her iki raporda ayrıca, Şırnak, Siirt, Van bölgelerinde de eylemler beklendiği uyarısı yapılarak, PKK'lıların baskın düzenleyeceği karakollar hatta bu eylemlerde yer alacak örgüt elemanlarının kimliği bile ayrıntılı olarak bildirildi.

Taraf'tan ilginç belge: Dağlıca baskınını Genelkurmay önceden biliyordu Taraf-belge

DAĞLICA'DA NE OLMUŞTU?

Taraf Gazetesi'nin yayınladığı belgelere göre, Genelkurmay, Kara Kuvvetleri, Jandarma, 2. Ordu ve Hakkari'deki istihbarat başkanlıklarının, baskına ilişkin bütün bilgilerden haberi olmasına rağmen 21 Ekim 2007 tarihinde PKK'lıların gerçekleştirdiği Dağlıca baskınında 13 asker şehit olmuş, sekiz asker de kaçırılarak K. Irak'taki PKK kamplarına götürülmüştü.

14 gün sonra Türkiye'ye getirilen sekiz asker ise "Vatana ihanet suçlamasıyla" askeri cezaevine kondu. Tabur Komutanı Onur Dirik, er Ramazan Yüce'yi PKK'lılara yardım etmekle suçladı. 2 Şubat 2008'de görülen ilk duruşmada, sekiz er tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Daha sonra Dirik'e ait ses kaydı YouTube'a düştü. Dirik baskındaki ihmallerini kabul ederek, Genelkurmay'daki komutanlara ve günlüğünü okuduğu şehit bir üsteğmene ağır küfürler sarfetti. Bunun üzerine Dirik Afyon'da konuşlu İkmal Komutanlığı Lojistik Şube Müdürlüğü'ne atandı.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz