HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

'Kapatma davası enflasyonu ve faizi yükseltti, bedeli çok ağır'

Aşağa gitmek

'Kapatma davası enflasyonu ve faizi yükseltti, bedeli çok ağır' Empty 'Kapatma davası enflasyonu ve faizi yükseltti, bedeli çok ağır'

Mesaj tarafından Admin Çarş. 25 Haz. 2008, 21:22

'Kapatma davası enflasyonu ve faizi yükseltti, bedeli çok ağır' Basbakan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart tarihinde Anayasa Mahkemesi'nde açılan AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin ilişkin davanın ardından faizlerin yüzde 15-16'dan yüzde 22 civarına yükseldiğini belirtti.

Bunun ekonomiye ciddi bir etkisi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Şu anda yüzde 22 reel faizi gördüğümüzde bunun bedeli çok çok ağır. Bu bedel enflasyonu tahrik ediyor." ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomist Dergisi tarafından düzenlenen 'Türk Hükümeti ile 16. Yuvarlık Masa Toplantısı'nda yaptığı konuşmanın ardından yerli-yabancı çok sayıda yatırımcının sorularını cevapladı.

Katılımcıların enflasyonda yaşanan yükselme ile ilgili sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, küresel kriz ve kaosun Türkiye'deki enflasyon hedefine etki ettiğine değindi. Buna rağmen enflasyonla mücadelenin aynı kararlılıkla devam edeceğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, büyümede aslolan hedeften taviz vermeyeceklerini söyledi.

Anayasa Mahkemesi tarafından 14 Mart'ta açılan kapatma davasının enflasyonu etkilediğine değinen Erdoğan, "14 Mart'tan itibaren faizdeki tırmanış bizi olumsuz etkiliyor. Bunu da özellikle itiraf etmek durumundayım." dedi. Kapatma davasının ardından yaşanan belirsizlikle birlikte reel faizin bir anda yüzde 15 civarından yüzde 22 civarına yükseldiğini vurgulayan Erdoğan, "Daha iyi bir rakama yeniden ulaşmamız gerekiyor. Şu anda yüzde 22 reel faizi gördüğümüzde bunu bedeli çok çok ağır. Bu bedel orayı tahrik ediyor ve ben yüksek faizin enflasyonu da tahrik ettiğine inanıyorum. Bu düştükçe doğru orantılı olarak enflasyonu da geri çekecektir. Faizi bu noktada sebep enflasyonu da netice olarak görenlerdenim. Bu ilişkide de faizin ilerlemesi enflasyonu da yükseltmiştir." ifadesini kullandı.

-"ELEKTRİK FİYATLARI 10 YIL İÇİNDE DÜŞÜŞE GEÇECEK"-

Enerji fiyatlarında son günlerde yaşanan yükselme konusunda sorular üzerine Başbakan Erdoğan, petrol fiyatlarındaki artışı hatırlattı. Petrolde son dönemde yaşanan ani artışın elektirik fiyatlarına da zam yapmayı gerektirdiğini belirten Erdoğan, fiyat artışının bu kadar hızlı olmasının da aynı zamanda otomatik fiyatlandırmanın hayata geçmesini zorunlu kıldığını vurguladı. "Bunun bedelini sürekli hazineden karşılamak mümkün değil" diyen Erdoğan, Türkiye'nin enerji talebini karşılamak için son dönemde büyük bir yatırım atağı başlattıklarını ifade etti. Yatırımların neticesini 10 yıl içinde alacaklarını aktaran Erdoğan, yatırımların Türkiye'nin enerji talebini karşılayacak maliyette olacağını bildirdi. Nükleer enerji için Akkuyu ve Sinop'ta iki santral kurmayı ve buradan yaklaşık 10 bin megavat enerji sağlayacaklarını söyleyen Erdoğan, nükleer enerjinin dışında termik santaraller ve yenilenebilir enerjiye de yatırım yapacaklarını açıkladı. Erdoğan şöyle konuştu: "Önümüzdeki 10 yıl Türkiye'nin enerji talebine enerji arzıyla cevap verebilecek durumundadır. Rüzgar gülleriyle yapmakta olduğumuz yatırımlar hız kazandı. Bu da ciddi bir katkıda bulunacak. Güneş enerjisinden yine aynı şeklide istifade etme çalışmaları başladı. Önümüzdeki 10 yıl bu konuda sıkıntıyı aşmamızın inşallah bir süreci olacaktır. Bunların sağlanması ile elektrik fiyatlarında bir düşüş yaşanacaktır."

GÜLER SABANCI: "ENERJİYE 3 YILDA 6 MİLYAR EURO'LUK YATIRIM YAPACAĞIZ"-

Toplantıda Başbakan Erdoğan ile birlikte soruları cevaplayan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da, holding olarak 3 yıl içinde enerji sektörüne 6 milyar Euro yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. Daha çok yenilenebilir enerji ve nükleer enerji ile ilgilendiklerini aktaran Sabancı, "Bizde Sabancı gurubu olarak nükleer enerji ile de ilgiliyiz. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Şu anda planladığımız yatırım, doğalgaz, termik ve yenilenebilir enerji. 3 yılda 6 milyar Euro yatırım yapağız. Doğalgaz, yenilenebilir enerji kaynakları olmasını tercih edeceğiz. Biraz önce sayın Başbakanımızdan rica ettik. Bir tane yenilenebilir enerji bir tane doğalgaz santralimizin temel atma törenine katılmasını istiyoruz. Türkiye'nin enerji üretimin yüzde 10'unu gerçekleştirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz