HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ergenekon'da büyük gözaltı

Aşağa gitmek

Ergenekon'da büyük gözaltı Empty Ergenekon'da büyük gözaltı

Mesaj tarafından Admin Çarş. 02 Tem. 2008, 06:03

Ergenekon'da büyük gözaltı Manset

Türkiye dün sabah şok bir gelişmeyle uyandı. Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Sinan Aygün ve Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu 20 kişi, Ergenekon terör örgütüyle ilgili soruştur- ma kapsamında gözaltına alındı. Turhan Çömez ile emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ise aranıyor.

Ümraniye'deki bir gecekonduda 27 el bombası ve TNT kalıplarının ele geçirilmesi üzerine 12 Haziran 2007'de başlayan Ergenekon terör örgütü soruşturması dün yeni bir boyut kazandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında İstanbul, Ankara, Antalya ve Trabzon'da şok gözaltılar yaşandı. Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, emekli 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve yazar Erol Mütercimler'in de aralarında bulunduğu 20 kişi sabah saatlerinde gözaltına alındı. Savcılığın talebi ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin onayı ile gerçekleşen operasyon, üç ayrı ilde eşza-manlı başlatıldı. 'Sarıkız ve Ayışığı' isimli darbe planlarına adı karışan Eruygur ve Tolon'un jandarma lojmanlarındaki gözaltı işlemine albay seviyesindeki görevlilerin eşlik ettiği, Genelkurmay Başkanlığı'nın da bir gün önceden haberdar edildiği öğrenildi. Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ı İmralı adasında sorgulayan ekibin başındaki emekli Jandarma Kıdemli Albay Atilla Uğur da İstanbul'a gözaltına alındı. Ankara ve Diyarbakır'da Jandarma İstihbarat Teşkilatı grup komutanlığı yapan Uğur, Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı görevini de yürütmüştü. Eski Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ile eski Jandarma İstihbarat Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ise aranıyor. Çömez ve Ersöz'ün evlerine giden güvenlik güçleri, söz konusu şahısları bulamadı. Çömez'in 'dil öğrenmek' gerekçesiyle 1 gün önce yurtdışına çıktığı belirtiliyor. Gözaltına alınan kişilerin ev ve işyerlerinde arama yapan polis, bilgisayar, harddisk, CD, flash bellek ve özel dosya-lara el koydu.

Ergenekon'da büyük gözaltı Ergenekonteror1

Ergenekon'da büyük gözaltı Ergenekonteror2

Ergenekon'da büyük gözaltı Ergenekonteror3

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında dün 20 kişi gözaltına alındı. Ankara'da Jandarma bölgesinde bulunan konutları 24 saat askerlerce korunan emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon ile Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. İstanbul'da ise aralarında Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi'nin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Ati Teknoloji Genel Müdürü Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın Trabzon'da, emekli albay H. Atilla Uğur ve Osman Gürbüz'ün de Antalya'da yakalanmasıyla gözaltı sayısı 20'ye ulaştı. ******çü Düşünce Derneği Başkanı eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un adı kamuoyuna 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' diye yansıyan darbe planlarında geçmişti. Eruygur, Cumhuriyet mitinglerinde de öncü görev üstlenmişti. Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon da, 'ulusalcı' grupların etkinliklerinde yaptığı konuşmalarla dikkat çekmişti.

Türkiye, ilk kez orgeneral seviyesindeki emekli askerlerin gözaltısına şahit oldu. Gözaltılar Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla gerçekleştirildi. Savcılık, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla 29 Haziran'da Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne 'çok gizli' ibareli gözaltı talimatı gönderdi. Savcının talimatı üzerine Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz'ın başkanlığında gece yarısı Emniyet Müdürlüğü'nde toplantı yapıldı. Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı ekipler, dün sabah 06.45-07.00 arasında eşzamanlı operasyon için harekete geçti. Savcının, gözaltına alınması ve evlerinde arama yapılmasını istediği listede iki emekli orgeneralin bulunması soruşturmanın seyrini değiştirdi. Terörle Mücadele Şubesi'nde hangi ekiplerin gözaltı ve aramaya katılacağı tespit edildi. Görev dağılımından sonra eşzamanlı operasyon başladı.

Terörle Mücadele Şubesi ekipleri emekli Orgeneral Eruygur ile emekli Orgeneral Tolon'un ikamet ettikleri askeri lojmanlara geldi. Operasyon için Genelkurmay'a bilgi verildiği ve gözaltı esnasında Ankara Merkez Komutanlığı'ndan asker görevlilerin de hazır bulunduğu bildirildi.

ATO Başkanı Sinan Aygün ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Ankara temsilcisi Mustafa Balbay'ın çeşitli semtlerdeki evlerine operasyon düzenlendi. Evi ve ATO'daki evi aranan Sinan Aygün, neden gözaltına alındığına ilişkin soruya, "****** ve Cumhuriyet'i sevmekle suçlanıyorum." karşılığını verdi. Makam odası aranan Aygün'e ait çok sayıda belge de incelenmek üzere Emniyet'e götürüldü. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay da Ankara-Karakusunlar'daki evinde gözaltına alındı. Balbay'ın evinin yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi'nin yeni taşındığı Ankara temsilciliği binasındaki odası da polis tarafından arandı. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Cüneyt Arcayürek ve gazetenin avukatı Mutluhan Karagözoğlu, olaya tepki gösterdi. Avukat Karagözoğlu, gazetenin Ankara bürosu için çıkarılan arama izninin 29 Haziran 2008 tarihli olduğunu, gözaltıların Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti hakkındaki davayla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nde sözlü açıklama yapacağı güne denk getirildiğini ileri sürdü. Balbay'ın evinde ve bürosunda arama yapıldığını aktaran Karagözoğlu, savcılık ve mahkeme kararıyla zapt edilen her türlü belgenin İstanbul'a sevk edileceğini belirtti. Karagözoğlu, Emniyet'e götürülen belgeler arasında Mustafa Balbay yazılı renkli ajanda, 'Balbay ve Özkök' başlıklı Balbay'ın el yazısından oluşan 3 sayfalık döküm, Balbay ibareli doküman, kişisel müzik çalar gibi özel eşyalar olduğunu açıkladı.

Polis, operasyonun devamında bazı belgelerde adları geçen ve bir kamu kurumunda başmüfettiş olarak çalıştığı öğrenilen Kemal Aydın ile ulusalcı çizgideki 'Toplumsalhaber' adlı internet sitesinde yazıları yayınlanan kız kardeşi Neriman Aydın'ı da gözaltına aldı. Ankara'da yakalanan diğer isim ise Hamza Demir. Gözaltına alınan 7 kişi Adli Tıp'ta sağlık kontrolünden geçirildi. Zanlılar, soruşturma kapsamında İstanbul'a gönderildi. Bu arada mahkemenin arama kararına istinaden yapılan aramalarda dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, CD'ler, flash bellekler, çeşitli belgeler ile dosyalara incelenmek üzere el konuldu.

Ergenekon'da büyük gözaltı Ergenekonteror7

'ATO'da ruhsatsız Glock bulundu' iddiası

ATO Başkanı Sinan Aygün'ün ATO'daki makam odasında geçen ay polisin ruhsatsız Glock marka bir tabanca bulduğu ileri sürüldü. İddialara göre, Aygün, makam odasında yaşanan bir olay üzerine Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz'dan yardım istedi. Odada inceleme yapan polisler, bir Glock tabanca gördü. Hiç kullanılmadığı belirlenen Glock'un ruhsatsız olduğu belirlendi. Bunun üzerine Aygün hakkında, 'ruhsatsız silah bulundurmak' suçundan adli işlem yapıldı. Savcının talimatı ile Aygün'ün ruhsatsız silahla ilgili ifadesinin alındığı ve serbest bırakıldığı öğrenildi.

Genelkurmay'ın bilgisiyle yapıldı

Genelkurmay Başkanlığı'nın operasyon için bir gün önceden haberdar edildiği belirtildi. İki emekli askerin gözaltına alınması sırasında Ankara Merkez Komutanlığı'ndan asker görevliler de hazır bulundu. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, gözaltılarla ilgili soruları cevaplandırırken "Gerekli tüm izinler alındı." diye konuştu.

İddianame, hafta sonunda bitiyor

Ergenekon terör örgütüyle ilgili iddianamenin bitme aşamasına geldiği, hafta sonuna kadar mahkemeye sunulacağı belirtiliyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre iddianame, yargı organlarınca kullanılan bilgisayar sistemi UYAP'a kaydedildi. Dün gözaltına alınan kişilerle ilgili gerekirse daha sonra ek iddianame hazırlanacak. Emekli Tümgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek ve Doç. Emin Gürses'in de aralarında bulunduğu 49 kişi, Ergenekon kapsamında halen tutuklu bulunuyor. Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk ile eski İÜ Rektörü Kemal Alemdaroğlu ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Eski vekil Turhan Çömez aranıyor

AK Parti'den ihraç edilen eski Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez'in Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmak üzere arandığı bildirildi. Ankara, İstanbul, Antalya ve Trabzon'da eşzamanlı olarak başlatılan Ergenekon operasyonu kapsamında polis, Turhan Çömez'in evine de baskın yaptı. Çömez'in yurtdışında bulunduğu anlaşıldı. Çömez'in Türkiye'ye döner dönmez gözaltına alınacağı öğrenildi. Bir dönem Başbakan Tayyip Erdoğan'ın özel kalem müdürlüğü, danışmanlığı ve doktorluğunu yapan Çömez, son dönemde ulusalcı söylemleriyle dikkat çekmişti. Çömez son olarak Anayasa Mahkemesi Başkan Cvekili Osman Paksüt'ün dinlendiğini iddia ettiği yemeğe katılanlarz arasındaydı.

Polisten İstanbul, Trabzon ve Antalya'da eşzamanlı baskın

Ergenekon operasyonu kapsamında İstanbul'da 10 kişi gözaltına alındı. Zanlılar arasında Tercüman Gazetesi'nin genel yayın yönetmeni Ufuk Büyükçelebi, gazeteci Erol Mütercimler, ADD Kadıköy Şubesi Başkanı emekli Albay Coşkun Gürel, eski Şube Başkanı Birol Başaran ile çok sayıda ADD yöneticisinin bulunduğu bildirildi. Gözaltına alınanlar arasında emekli Jandarma Kıdemli Albay Atilla Uğur da bulunuyor. Uğur, terörist başı Abdullah Öcalan'ı İmralı Adası'nda sorgulayan ekibin lideriydi. Albay Uğur, yıllarca Ankara ve Diyarbakır'da Jandarma İstihbarat Teşkilatı grup komutanlığı görevinde bulunmuştu. 2007 yılında kendi isteği ile emekliye ayrılan Uğur, Şener Eruygur'un jandarma genel komutanlığı yaptığı dönemde kilit birim sayılan İstihbarat Başkanlığı'nda telefon dinlemelerini yürüten mali-teknik daire başkanı olarak görev yaptı. Fevzi Türkeri'nin jandarma genel komutanı olmasından sonra Eruygur'un karargahtaki ekibi tasfiye edildi. Uğur'da tasfiye operasyonuna uğradı. Uğur, önce Kocaeli il jandarma komutanı oldu. 8 ay sonra da sürpriz bir tayinle Çanakkale Er Eğitim Alay Komutanlığı'na gönderildi. Terfi şansının olmadığını anlayan Uğur, 22 Temmuz seçimlerinden önce emekliliğini istedi. Bir partiden milletvekili adayı olacağı belirtilen Uğur, siyasete adım atmaktan vazgeçti. Ankara'ya yerleşen Atilla Uğur'un adı Ergenekon kapsamında tutuklanan gazeteci-yazar Ergun Poyraz'a Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'nca maaş ödemesine ilişkin tutanaklarda geçmişti. Emekli istihbaratçı Albay Uğur'un, Ergun Poyraz'a Jandarma İstihbarat ödeneğinden para ödenmesindeki "rolü" nedeniyle gözaltına alındığı belirtiliyor.

Operasyon kapsamında Ati Teknoloji Özel Sağlık Hizmetleri Sanayii ve Ticaret Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Trabzon'da gözaltına alındı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Ovalı, daha önce de Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi hematoloji bilim dalı başkanlığı yapmıştı. Antalya'da ise savcılığın talimatıyla emekli Albay Hasan Atilla Uğur'u Manavgat'a bağlı Çolaklı beldesinde, serbest meslek sahibi Osman Gürbüz'ü de Antalya il merkezinde gözaltına aldılar. Ufuk Köroğlu, İstanbul

Her gözaltı kararı için bana bilgi verilmiyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, 'Ergenekon' soruşturması kapsamında bugün gözaltına alınanlara ilişkin 'gözaltına alma' talimatının soruşturmayı yürüten savcılarca verildiğini bildirdi. Başsavcı Engin, bazı televizyon ve internet sitelerinde soruşturma kapsamında gözaltına alınma işleminin 'İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı'nın talimatıyla' yapıldığı yönünde haberlere yer verildiğini hatırlattı. Engin, 'gözaltına alma' talimatını cumhuriyet başsavcısının bizzat vermesinin söz konusu olmadığını ve böyle bir uygulamanın bulunmadığını belirterek, söz konusu operasyonda talimatın soruşturmayı yürüten savcılar tarafından verildiğini ifade etti. Başsavcı Engin, operasyonla ilgili ayrıntılı açıklamayı soruşturmayı yürüten savcılardan bilgi aldıktan sonra gerekirse yapabileceğini söyledi. İstanbul, aa

'Delil olmasa bu çapta operasyon yapılamaz'

Emekli Albay Durmuş Türemen, emekli generallerin gözaltına alınmasına herhangi bir yasal engel bulunmadığını söyledi. Türemen, "Emekli generallerin normal vatandaştan farkı yok. Ancak geçmiş hizmetleri dikkate alınarak daha dikkatli ve özenle davranılır." şeklinde konuştu. 'Ergenekon terör örgütü soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcılığının elinde deliller olmasa böyle bir gözaltı girişiminde bulunamayacağını' kaydeden Türemen, şunları söyledi: "Hiç kimse duyuma söylenceye dayalı, delil olmadan böyle büyük çaplı işleme imza atmaz. Demek ki delil var." dedi. Türkiye demokratikleştikçe bürokratlarda var olan mutlak sorumsuzluk düşüncesinin de değişeceğine dikkat çeken Türemen, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de bürokratların mutlak bir sorumsuzluğu var. Bürokratlar işledikleri suçların karşılığını görmüyordu. Ancak ülke demokratikleştikçe bu gibi şeylere alışacağız. Bazı bürokratlar, dokunulmaz oldukları düşüncelerinden vazgeçecekler. Avrupa Birliği'ne karşı çıkanların esas korktukları noktada bu. Avrupa Birliği üyesi Türkiye'de tabii bazı ayrıcalıkları sona erecek. Ancak gözaltına alınanlar hakkındaki iddialar inşallah doğru çıkmaz. Ama suçu olanlar da cezalarını çekmelidir." Erkan Acar, İstanbul

Emekli askerlerin gözaltına alınması için izne gerek yok

Askeri Yargıtay eski Genel Sekreteri Ali Fahir Kayacan, Ergenekon soruşturması kapsamında askeri lojmanlardan gözaltına alınan emekli Orgeneral ve Jandarma eski Genel Komutanı Şener Erguygur ve eski Ordu Komutanı Hurşit Tolon'un emekli olduktan sonra 'sıradan vatandaş' kabul edildiğini belirterek, "İstenirse eski Genelkurmay başkanı da gözaltına alınır. Yasal engel yok." dedi. Kayacan şunları söyledi: "Askerlik sırasında işlenen bir suç veya iddia olmadığı için gözaltına alınma prosedürü sıradan vatandaş gibi olur. Genelkurmay'dan izin alınması gerekmiyor. Hurşit Tolon, korumalı lojmanlarda oturuyor. Lojmanlara herkes giremez. Bu nedenle Genelkurmay bilgilendirilmiştir."

Ergenekon'da büyük gözaltı Ergenekonteror10

'Hukukun dışına çıkılabilir' diyen işadamı da yakalandı

"Hukuk dışına çıkılacak günler geliyor diye düşünüyorum." diyen ******çü Düşünce Derneği Kadıköy şubesi eski başkanlarından Birol Başaran da gözaltına alındı. ******çü Düşünce Derneği Kadıköy Şubesi tarafından 4-13 Şubat 2008 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen 'Hukuk ve Siyaset Okulu' başlıklı konferansa katılan Başaran, demokratik düzeni hedef alan açıklamalar yapmıştı. Ergenekon terör örgütü operasyonu kapsamında gözaltına alınan Birol'un, konferansta, "Hukuk dışına çıkılacak günler geliyor diye düşünüyorum. Hukuk bazı durumlarda askıya alınabilir." ifadelerini kullanmıştı. Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD) Genel Sekreteri Birol Başaran aynı zamanda 2001 yılında CHP genel başkanlığına da aday olmuştu.

Paksüt'ün eşi Cumhuriyet'e destek ziyaretinde bulundu

Ankara temsilcisi Mustafa Balbay'ın gözaltına alınmasının ardından Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara Temsilciliği'ne çok sayıda ziyaretçi geldi. Ziyaretçiler arasında Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt, ANAP'lı eski Bakan Yaşar Okuyan, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP ve DSP'li milletvekilleri, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ve yazar Nihat Genç de yer aldı. Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, 'Ergenekon' soruşturması kapsamında gözaltına alınmaların, emniyet güçlerini ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi. Casey, günlük brifinginde konuya ilişkin bir soru üzerine, "Bu haberleri gördüm. Sizi Türk yetkililerine, özellikle de Türk emniyet yetkililerine yönlendireceğim. Şu noktada anladığım, bunun, emniyet güçlerini ilgilendiren bir konu olduğu..." açıklamasında bulundu.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz