HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rusya ile hedef; çok boyutlu yoğunlaştırılmış ortaklık

Aşağa gitmek

Rusya ile hedef; çok boyutlu yoğunlaştırılmış ortaklık Empty Rusya ile hedef; çok boyutlu yoğunlaştırılmış ortaklık

Mesaj tarafından Admin Perş. 03 Tem. 2008, 01:15

Rusya ile hedef; çok boyutlu yoğunlaştırılmış ortaklık Babacan

Ali Babacan ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov arasındaki görüşme oldukça samimi bir atmosferde gerçekleşti. Görüşmeye, iki bakanın Euro 2008 esprileri damga vurdu.

Dış ticarette Rusya'nın bir numaralı ortağı haline gelen Türkiye, bu ülke ile ilişkileri geliştirmekte kararlı. Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'u ağırlayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, iki ülkenin enerjide rakip değil, birbirinin tamamlayıcısı olduğunu vurguladı.

Rusya ile hedefin "çok boyutlu ve yoğunlaştırılmış ortaklık" olduğunu kaydetti. Lavrov da iki ülke arasındaki ilişkilerin farklı alanlarda süratle gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Domates krizi ve Ankara'daki bulvar sorununun çözümü de tarafların yüzünü güldürdü.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, dün Ankara'ya resmi bir ziyarette bulundu. Görüşmeden sonra ortak basın toplantısında iki bakan, başta ticaret olmak üzere ilişkilerin gelişmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bakan Babacan, "Türkiye ile Rusya arasındaki hedefin çok boyutlu ve yoğunlaştırılmış bir ortaklık" olduğunu kaydetti. İkili ilişkileri daha da güçlendirmek için ortak irade olduğunu belirten Ali Babacan, birçok uluslararası ve bölgesel meselelerde iki ülkenin görüşlerinin büyük ölçüde örtüştüğünü söyledi.

Babacan, 2007'de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 28 milyar dolara ulaştığını belirterek, bu rakamın Rusya'yı Türkiye'nin ikinci büyük ticaret ortağı haline getirdiğini söyledi. 2008'in ilk beş ayında ise ticaret hacminin 16 milyar doları geçtiğini aktaran Ali Babacan, "Yani Rusya dış ticaret hacminde 1. sıraya oturmuş olan bir ülkedir." dedi. Babacan, Rusya'daki Türk şirketlerinin yatırımlarının 6 milyar doları aştığını, Rus şirketlerinin Türkiye'deki doğrudan yatırımlarının da 4 milyar doları geçtiğini memnuniyetle açıkladı. Konuk Bakan Lavrov ise ikili ilişkilerin birçok yönde süratle gelişmesinden duyduğu memnuniyeti aktardı. Lavrov, görüşmede hem Türk işadamlarının Rusya'da hem de Rus işadamlarının Türkiye'de kendilerini azami ölçüde rahat hissetmeleri için gereken tedbirleri ele aldıklarını kaydetti. Sergey Lavrov, Kıbrıs konusunda Rusya'nın sürece destek olma yönündeki iradesini tekrar etti.

Türk domateslerini bekliyoruz

Babacan, toplantı sonunda Rusya'nın Türkiye'den ithal ettiği başta domates olmak üzere bazı meyve ve sebzelere koyduğu yasakla ilgili konunun dün sabah tarım bakanları arasında yapılan mutabakat zaptı ile aşıldığını bildirdi. Lavrov da gülümseyerek, "Türk domateslerini bekliyoruz." dedi.

Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, iki ülke arasındaki üst düzey ziyaretler önümüzdeki dönemde artarak sürecek. Henüz tam olarak planlanmasa da Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in önümüzdeki dönemde Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor. Babacan, görüşmede Rus bakana, "Bizde enerji kaynakları yok ancak etrafımızda var. Kilit ülke konumundayız. Enerji alanında rakip değil, birbirini tamamlayan ülkeleriz." mesajı verdi. Enerji naklinde Türk boğazlarının ve çevrenin korunmasının önemine de işaret etti. Orta Asya'daki enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa'ya naklini öngören Nabucco boru hattına Rusya'nın da gaz vererek dahil olması yönündeki Ankara'nın teklifini yineledi. Babacan, Türkiye'deki enerji ihalelerine Rus şirketlerini davet ederken, konuk bakan da Türk işadamlarını 2014 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliğine hazırlanan Soçi kentinin altyapı ihalelerine katılmaya çağırdı. Ankara'daki yol krizinin 'kiralama' yoluyla aşılması da iki bakanı mutlu etti.

Ticarette 6-4 öndeyiz; futbolda da aynısı olur muydu?

Görüşmede iki ülkenin Avrupa Futbol Şampiyonası'nda yarı finalde elenmeleri de konuşuldu. Babacan, konuk bakana, Türk işadamlarının Rus meslektaşlarına göre dış yatırımda 4'e karşı 6 milyar dolar önde olmasına işaret ederek, "Ticarette 6-4 öndeyiz. Final oynasaydık, yine 6-4 kazanır mıydık?" diye latife etti. Sergey Lavrov ise basın toplantısında, "Bugün maalesef üzüntüyle konuştuğumuz tek bir konu oldu. Bu da milli takımlarımızın Avrupa Futbol Şampiyonası finalinde bir araya gelememesi." diye konuştu. Lavrov, yine de hem Rus hem de Türk Milli Takımı'nın bu şampiyonada bronz madalyayı almış olmasının büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Lavrov'dan 'dumansız yaşam'a destek

Sigara tiryakiliğiyle bilinen Rus Bakan Lavrov, ikili görüşmeden sonra soluğu bakanlığın bahçesinde aldı. Lavrov, görüşmeden sonra basın toplantısına gelirken bir an gözlerden kayboldu. Rus bakanın bakanlık binasındaki sigara yasağına saygı göstermek amacıyla bahçeye çıktığı ve burada sigara içtiği anlaşıldı.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz