HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hilmi Özkök, darbe girişimini yalanlamadı

Aşağa gitmek

Hilmi Özkök, darbe girişimini yalanlamadı Empty Hilmi Özkök, darbe girişimini yalanlamadı

Mesaj tarafından Admin Perş. 10 Tem. 2008, 01:20

Hilmi Özkök, darbe girişimini yalanlamadı Ozkok

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen günlükler ve Ergenekon soruşturmasıyla ortaya çıkan darbe girişimlerini dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök yalanlamadı. Özkök, "Ne vardır, ne yoktur derim. Başka bir ifadeyle ne teyit ederim, ne tekzip ederim. Benim söyleyebileceğim budur." dedi.Günlüklere ve soruşturma kapsamında ele geçen belgelere göre eski Jandarma Genel Komutanı Org. Şener Eruygur, 'Sarıkız', 'Ayışığı' ve Eldiven kodu verilen darbe girişimlerinde bulundu. Günlüklerde Özkök'ün buna destek vermediği belirtiliyordu. Milliyet Gazetesi yazarı Fikret Bila'ya konuşan Özkök, "Ceza varsa, cezayı çekmek insanı rahatlatır." ifadesini kullandı.

Hilmi Özkök, "Hukuki mekanizmayı bilmiyorum. Eğer benim Genelkurmay Başkanlığı dönemimle ilgili bir tanıklık istenecekse, o zaman belki Genelkurmay'ın devreye girmesi gerekebilir. Tanıklık için Genelkurmay'a başvurmaları gerekebilir. Genelkurmay Adli Müşavirliği bir değerlendirme yapar, ona göre hareket edilir diye düşünüyorum. Ben hukukçu değilim. Bunları da tahmini olarak söylüyorum. İncelemiş değilim." şeklinde konuştu. Org. Özkök, soruşturma kapsamında bazı emekli komutanların tutuklanmasına üzüldüğünü belirtirken ilginç ifadeler kullandı: "Asker arkadaşlarımın bir an önce bu süreçten tertemiz çıkmalarını istiyorum ve diliyorum. Bir an önce sonuçlanmasını diliyorum. Çünkü uzun süre, kişilerin de kurumların da töhmet altında kalmaları doğru bir şey değil. Ceza varsa, cezayı çekmek insanı rahatlatır. Ünlü 'Suç ve Ceza' romanı, bu psikolojiyi çok iyi anlatır, biliyorsunuz."

Arşivi işaret etmiş; 'zamanı gelince açıklanır' demişti

Org. Özkök, Nisan 2007'de de benzer bir açıklama yapmıştı. Özkök, "Ne dersem diyeyim, ateşe benzin dökmek gibi olur. Zamanı geldiğinde söylenir. Ülkeler mesela arşivlerini belli zaman sonra açıyor. Zamanı geldiğinde belki açıklanır, benim veya başkaları tarafından.'' şeklinde konuşmuştu. Özkök, 'Oramiral, günlüklerin kendisine ait olmadığını söylüyor' şeklindeki hatırlatma üzerine ise şunları kaydetmişti: "Emekli Oramiral 'yapmadım' diyor. İtibar edilmesi gereken odur. Ama karşı taraf da iddia ettiğine göre, ona da saygı duyulmalı." Özkök'ün darbe girişimiyle ilgili Genelkurmay arşivini işaret etmesi tartışmalara yol açmıştı. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bütün arşivi tarattığını ancak böyle bir belge ve yazışmaya rastlamadığını açıklamıştı.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz