HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ergenekon, Taksim'de bombalı eylem için tim kurmuş

Aşağa gitmek

Ergenekon, Taksim'de bombalı eylem için tim kurmuş Empty Ergenekon, Taksim'de bombalı eylem için tim kurmuş

Mesaj tarafından Admin Perş. 10 Tem. 2008, 01:33

Ergenekon, Taksim'de bombalı eylem için tim kurmuş Manset

Emekli generaller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un arşivinden vahim nitelikte belgeler çıktığı ileri sürülüyor. Ergenekon terör örgütünün, kaos ortamı oluşturmak amacıyla bombalı saldırılar planladığı iddia ediliyor. Hedef seçilen yer ise İstanbul Taksim Meydanı.

Ergenekon terör örgütüyle ilgili soruşturmada ele geçirilen belgeler, tüyler ürpertici ayrıntılar içeriyor. Darbeye zemin hazırlamak isteyen mihrakların, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya yönelik suikastın yanı sıra bombalı saldırılar da planladığı iddia ediliyor. Ergenekon, kaos ortamı oluşturmak için İstanbul Taksim Meydanı'nı hedef seçmiş. Eski uzman çavuşlar ve PKK itirafçılarından 6 kişilik bir tim oluşturan örgüt, 1977'deki 1 Mayıs olaylarına benzer bir eylem üzerinde çalışmış. Alınan bilgilere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü son operasyonda ele geçirilen belgeler, vahim planları ortaya koyuyor. Özellikle eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile emekli 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon'un arşivinden elde edilen bilgiler, Ergenekon'un şeması ve eylem planlarını gözler önüne seriyor. Taksim'de bombalı eylem planı, Amerika'da faaliyet gösteren Hudson Enstitüsü'nde de gündeme gelmişti. 13 Haziran 2007'deki toplantıda tartışılan ve hayalî olduğu açıklanan senaryoda, 50 kişinin ölümüne yol açacak bir saldırı üzerinde durulmuştu.

Ergenekon soruşturması kapsamında elde edilen bir başka belge ise Jandarma'daki dinlemelerin gerçekleştiği Mali Teknik Daire Başkanlığı'nda görev yapan Albay Atilla Uğur hakkında. Uğur'un 'Sahte Yeşil' olarak adlandırılan Osman Gürbüz'le yaptığı görüşmenin kayda alındığı ileri sürülüyor. Teknik takip konusunda uzman olan albayın Gürbüz'le telefon irtibatı yeri-ne yüz yüze görüştüğü belirtiliyor.

KANLI EYLEM PLANLARI

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında ele geçirilen belgeler, kaos ortamı oluşturmak amacıyla suikastların yanı sıra bombalı saldırılarla kanlı eylemler planlandığını da ortaya koyuyor. Bulgular, kaos ortamının fitilini ateşlemek amacıyla İstanbul Taksim Meydanı'nda bombalı eylem planlandığını gösteriyor. Eylemlerin tetikçiliğini yapacak sahte Yeşil'e bağlı timde görev alacaklardan 6'sının kimliği de belirlendi. Eski uzman çavuşlar ile PKK itirafçılarından oluşan timin kanlı Gazi olaylarını provoke ettiğine dönük önemli bilgilere ulaşıldı.

Operasyon kapsamında tutuklanan eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Fenerbahçe Orduevi'ndeki odasında ele geçirilen belgelerde Ergenekon'un şeması ve eylem planlarına ilişkin önemli bilgilere ulaşıldı. Ergenekon terör örgütü soruşturmasında kaos ortamı oluşturmak amacıyla zanlıların çeşitli suikastlar planladığı tespit edildi. Belgelerde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ile üst düzey bir askere suikast planlandığı da yer alıyor.
Ele geçirilen belgelerde kaos ortamı oluşturmaya yönelik suikastların yanı sıra bombalı eylemler yapılması planlanmış. Bu eylemlerin başında İstanbul Taksim Meydanı'nda bombalı saldırı düzenlenmesi geliyor. Bombalı eylemle, 1 Mayıs 1977'de 34 kişinin hayatını kaybettiği, 136 kişinin de yaralandığı olayların bir benzeri planlanıyor.

Taksim Meydanı'nda onlarca insanın katledilmesini öngören kanlı planın bir tim tarafından gerçekleştirilmesinin planlandığı iddia ediliyor. Soruşturmada 7. dalga gözaltılarının sansasyonel eylemler gerçekleştirecek bu time dönük olacağı belirtiliyor. Saldırıyı düzenleyecek timin Antalya'da gözaltına alınan ve sahte Yeşil olarak bilinen Osman Gürbüz'ün yönetiminde olduğu iddia ediliyor.

Albay Atilla Uğur, sahte Yeşil'le yüz yüze görüşüyormuş

Bu arada bir dönem Jandarma Genel Komutanlığı'nda dinlemelerin yapıldığı Mali Teknik Daire Başkanlığı görevi de yapan Albay Atilla Uğur ile 'Sahte Yeşil' lakaplı Osman Gürbüz'ün buluşmalarının kayda alındığı ortaya çıktı. Mahkeme kararı ile yapılan gizli izlemelerde Albay Atilla Uğur ile Osman Gürbüz'ün değişik tarihlerde bir araya gelerek görüşmeler yaptığı belgelendi. Teknik takip konusunda uzman olan Albay Atilla Uğur'un, Osman Gürbüz ile telefon irtibatı kurmadığı, yüz yüze görüşmeler yaptığı tespit edildi.

Hudson senaryosuna çok benziyor

Taksim'de bombalı eylem planı daha önce de Amerika'da faaliyet gösteren Hudson Enstitüsü'nde gündeme gelmişti. 13 Haziran 2007 tarihinde yapılan toplantıda konuşulan ve hayalî olduğu söylenen senaryoya göre haziran ayı sonunda Anayasa Mahkemesi başkanı bir suikasta kurban gidiyor. Aynı tarihlerde PKK'nın canlı bombası İstanbul Beyoğlu'nda 50 kişinin ölümüyle sonuçlanacak bombalı eylem yapıyor. Sonra da Türkiye 50 bin askerle Kuzey Irak'a giriyordu. Toplantıya, Genelkurmay'a bağlı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi SAREM'in direktörü Tuğgeneral Suha Tanyeri, Washington'daki askerî ataşe Tuğgeneral Bertan Nogaylaroğlu, SAREM'den diğer bazı yetkililer ile Hudson Enstitüsü Türkiye uzmanı Zeyno Baran katılmıştı
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz