HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin yakın tarihi : 7 darbe + 5 darbe girişimi ( Sarıkız, Ayışığı, Ayışığı-2 , Eldiven ve Yakamoz ) + Lahika 1

Aşağa gitmek

Türkiye'nin yakın tarihi : 7 darbe + 5 darbe girişimi ( Sarıkız, Ayışığı, Ayışığı-2 , Eldiven ve Yakamoz ) + Lahika 1 Empty Türkiye'nin yakın tarihi : 7 darbe + 5 darbe girişimi ( Sarıkız, Ayışığı, Ayışığı-2 , Eldiven ve Yakamoz ) + Lahika 1

Mesaj tarafından Admin Paz 13 Tem. 2008, 02:16

Türkiye'nin yakın tarihi : 7 darbe + 5 darbe girişimi ( Sarıkız, Ayışığı, Ayışığı-2 , Eldiven ve Yakamoz ) + Lahika 1 Kolaj1234

Tutuklanan emekli Orgeneral Şener Eruygur’un darbe planında “Karanlık Doğan” olarak tanımlanan Aydın Doğan’ın hizaya getirilmesi öngörülüyor. Ergenekon tutuklusu emekli orgeneral Şener Eruygur’un ofisinde ele geçen Ayışığı-2 ve Yakamoz kod adlı belgelerde darbeden sonra ekonominin nasıl ayakta tutulacağına ilişkin önlemlerden biri de Aydın Doğan’a ilişkin. Aydın Doğan’ın darbeyi desteklemeyeceği varsayımına dayanan planda alınması gereken önlem aynen şöyle tanımlanıyor: “Karanlık Doğan”ın çizgisini değiştirmesi için baskı yapılması, aksi halde işlem yapılması

2004’te Sarıkız ve Ayışığı adlı iki darbe girişimi atlattığımızı biliyorduk. Aynı dönemde bu darbe girişimlerinin devamı olan “Ayışığı-2,” “Eldiven” ve “Yakamoz” adlı darbe girişimlerinin varlığını da biliyoruz. Sarıkız ve Ayışığı’ndan farklı olarak “Eldiven”de herhangi bir şifre sistemi kullanılmamış. Ancak Ayışığı-2 ve Yakamoz’da, kişiler, kurumlar, ve ülkeler için bir şifre sistemi kullanılıyor. Darbe planlarındaki Ayışığı-2’de toplumu ve siyaseti yeniden biçimlendirme çabası, Yakamoz‘da ise darbenin örgütlenme biçimi öne çıkıyor. Sözü geçen planlar Şener Eruygur ve ekibinin 2005’te emekliye sevk edilmesi nedeniyle gerçekleşemiyor.

Darbe planlarında “Ayışığı” şifresi ile “ampul”e gönderme yapılarak AKP kastediliyor. AKP hükümetinin görevden uzaklaştırılması için oluşturulan darbe planlarında TSK için “Ocak” kelimesi kullanılıyor. Yeniden biçimlendirilmesi gereken kurumlar arasında “Ocak”ın yanısıra “Büyükev” koduyla Türkiye Büyük Millet Meclisi, “Salon” şifresiyle de Ankara’daki yüksek bürokrasi sayılıyor.

BERTARAF EDILECEK

BİRİNCİ HEDEF HİLMİ ÖZKÖK

Eruygur’un darbedeki ilk hedefi muhtıra verip karalamalarla yıpratarak dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök’ü tasfiye etmekti. “Yetim” kodlu Özkök’ün “istirahate mecbur edileceği” darbe planında belirtilmiş.

“ÇEKİL” BASKISI YAPILACAK

Plana göre Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün dört kuvvet komutanının baskısıyla çekilmesi hedefleniyordu. Eruygur cuntasının amacı 2004’teki YAŞ toplantısından önce Özkök’ün istifa ettirilmesiydi.

Darbe planlarında, Genelkurmay’ın yeniden biçimlendirilmesi için “Yetim” olarak adlandırılan dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün etkisizleştirilmesi isteniyor. Bu amaçla yapılacak ön hazırlıklarda “Gemi Aslanı” olarak şifrelenen Başbakan Erdoğan’ın yanısıra “V” koduyla valilerin, “K” koduyla kaymakamların ve “BB” olarak da belediye başkanlarının darbenin amaçlarına boyun eğmelerinin sağlanmasından söz ediliyor.

“SERT MUHALEFET”

Ön hazırlıklar başlığı altında, “Büyükev” TBMM’nin yeniden yapılandırılması için “Kurtlar Tepesi” olarak adlandırılan bir çekirdek kadronun oluşturulması planlanıyor. “Gözlük” olarak MİT ve “Ayna” olarak Emniyet Teşkilatı’nın yeniden organize edilmesi de hedefler arasında yer alıyor. “Koro şarkısı” ifadesi ile hükümete karşı sert üslupla yazılmış basın açıklamaları kastedilirken, “Okutan” ile YÖK ve üniversiteler, “Çalışanlar” ile de, anılan darbenin sivil uzantılarının “Okuyan”larla birlikte “spor yapması” öngörülüyor. “Spor yapmak” şifresiyle de, hükümet karşıtı mitingler kastediliyor. “Sağduyu” kavramı kamuoyuna işaret ediyor. TSK’nın saygınlığının “sağduyu”da tartışılmaya başlandığına dikkat çekiliyor. “Koro şarkısı” kodlu mitinglerin “Gemi Aslanı” Başbakan’a karşı kullanılması isteniyor.

AKP BÖLÜNECEK LİDER DEĞİŞECEK

Darbenin siyasi hedefi AKP’nin dağıtılmasıydı. Ayışığı kodu da bu partiyi tanımlıyordu. Çok sayıda milletvekilinin “Gemi Aslanı” kod adı verilen Erdoğan’ı terketmesi sağlanacak, bunlara hemen yeni parti kurdurulacak, başına da Namık Kemal Zeybek ya da Ahmet Vefik Alp geçirilecekti.

AKP’NİN “TAYFA”LARI

“Tayfa” olarak adlandırılan milletvekilerinden bir grubun AKP’den ayrılmaları ve dağılmadan bir grup kurmalarının sağlanması amaçlanıyor. Darbe planında AKP Hükümeti’nin devrilmesi konusunda “Ağa sınıfı” olarak adlandırılan meslek kuruluşlarından ve “Irgat” olarak adlandırılan sendikalardan destek sağlanması öngörülüyor. AKP’den ayrılacak grubun başına “Zeybek” şifresiyle Namık Kemal Zeybek ve “Alpav” koduyla Ahmet Vefik Alp’in getirilmesi planlanıyor.

ÖNCE HAVACI GENELKURMAY BAŞKANI OLACAK

ÜÇ KOMUTAN DA DEVREDIŞI

Sarıkız darbe planının çökmesi, dönemin Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlarının artık yan çizmesi üzerine Eruygur planı değiştirdi: Özkök’ün tasfiyesinde onları da kullanacak, sonra Kaplan ve Penguen kod adlı her iki komutanı da devre dışı bırakacaktı.

ÖNCE FIRTINA SONRA ERUYGUR

Geleneğe tümüyle aykırı da olsa dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına genelkurmay başkanlığına getirilecek, Jandarma Genel Komutanı olan Eruygur da kara kuvvetleri komutanı olacak, böylece kendisine genelkurmay başkanlığı yolunu açacaktı.

FIRTINA GENELKURMAY’A

“Ocak” TSK’nın reorganizasyonu kapsamında, “Kaplan” Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, “Leopar” Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, “Penguen” Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, “Şahin” Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, “Pişik” Genelkurmay İkinci Başkanı İlker Başbuğ, “Abide” olarak da dönemin Birinci Ordu Komutanı Yaşar Büyükanıt’ın ismi geçiyor. Bu süreçte Şener Eruygur Jandarma Genel komutanlığı’ndan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na kaydırılacak. İbrahim Fırtına da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na terfi edecekti. Bir yıl sonra, 2005’te ise İbrahim Fırtına emekli olacak, Şener Eruygur da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na geçecekti. Bunun yapılabilmesi için de “Yörük” olarak kodlanan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ikna edilmesi ve “Yetim” kodlu Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün “istirahate çekilmesi” öngörülmüş. Kaplan kod adlı Aytaç Yalman ve Penguen kod adlı Özden Örnek’in de emekliye sevkedilmeleri hedefleniyor.

TSK’nın sekiz yıllık geleceğinin “garanti altına alınması”nı öngören plan, “Gemi Aslanı” Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasının kesinlikle engellenmesi ve dış tepkilerin de minumum düzeyde tutulması amaçlanıyor.
Genelkurmay Başkanı Özkök’ün emekliye ayrılmasından sonra “Sarı Öküz” Kıbrıs ve “Ana Yazıt” Anayasa konularında Başbakan Erdoğan’ın geri adım atması amaçlanıyor.Darbe planlarında gelişecek olaylarda “Koro” olarak anılan basın-yayın organlarının kullanımı, MİT ve Emniyet’in kullanımı, “Kahve” olarak adlandırılan borsanın kontrol altında tutulması, “Çiyan” olarak adlandırılan AB ile “Sırtlan” olarak adlandırılan ABD’nin diplomatik ataklarına karşı önlem alınması hedefleniyor.

KARANLIK DOĞAN”

“Koro” olarak kodlanan medya kuruluşlarına ve “Kasa” olarak kodlanan ekonomi çevrelerine gözdağı verilmesi darbeye uyumlu hale getirilmesi de hedefler arasında yer alıyor. “Karanlık Doğan” kodlu Aydın Doğan’ın sahip olduğu medya kuruluşlarının çizgilerini değiştirmeleri için kendilerine baskı yapılması da isteniyor. Doğan medya grubu tavrını değiştirmezse bu gruba karşı yaptırım uygulanması da öngörülüyor.

ABD’YE KARŞI EL KAİDE ÖRGÜTÜ DESTEKLENECEK

Darbe planında Sırtlan olarak tanımlanan ABD’nin olası muhalefetine karşı önlemlerden biri, Irak’ta El Kaide, Mehdi Ordusu ve Saddam yanlılarından oluşan silahlı direnişin desteklenmesiydi.

“IRAK’I DESTEKLEYELİM”

Darbe planlarında Irak’ın ABD tarafından işgal edilmesi üzerine “Bas” olarak adlandırılan Irak’taki direnişin desteklenmesi, “Sırtlan” olarak adlandırılan ABD’ye karşı milletvekillerinin de tepki göstermesi planlanıyor. “Mabed” olarak kodlanan camilerin ABD karşıtı eylemler için kullanılması öngörülüyor.

Taraf/NEVZAT ÇİÇEK - Istanbul - 12.07.2008


En son Admin tarafından Paz 13 Tem. 2008, 20:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Türkiye'nin yakın tarihi : 7 darbe + 5 darbe girişimi ( Sarıkız, Ayışığı, Ayışığı-2 , Eldiven ve Yakamoz ) + Lahika 1 Empty Geri: Türkiye'nin yakın tarihi : 7 darbe + 5 darbe girişimi ( Sarıkız, Ayışığı, Ayışığı-2 , Eldiven ve Yakamoz ) + Lahika 1

Mesaj tarafından Admin Paz 13 Tem. 2008, 14:40

ERGENEKON SORUŞTURMASI kapsamında hazırlanan iddianamede 4 darbe başlığı yer almaktadır :

1 Sarıkız
2 Ayışığı
3 Eldiven
4 Cumhuriyetçi çalışma grubu oluşumu tarafından yapılacak olan darbe
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Türkiye'nin yakın tarihi : 7 darbe + 5 darbe girişimi ( Sarıkız, Ayışığı, Ayışığı-2 , Eldiven ve Yakamoz ) + Lahika 1 Empty Geri: Türkiye'nin yakın tarihi : 7 darbe + 5 darbe girişimi ( Sarıkız, Ayışığı, Ayışığı-2 , Eldiven ve Yakamoz ) + Lahika 1

Mesaj tarafından Admin Çarş. 16 Tem. 2008, 02:33

TÜRKİYE'NİN DARBE TARİHÇESİ

Askeri müdahaleler :

2 Doğrudan ;

- 27 Mayıs 1960 (genç subayların darbesi )
- 12 Eylül 1980 (hükümete tamamen el koyma)

2 Dolaylı ;

- 12 Mart 1971 (gitmezsen gelirim muhtırası)
- 28 Şubat 1997 (sokaklarda tanklar gezdirilerek, hükümeti MGK aracılığıyla kontrol altına alarak )

2 Başarısız Girişim ;

- 1962
- 1963

1 E-Muhtıra ;

- 2007

VE SON OLARAK ERGENEKON...
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Türkiye'nin yakın tarihi : 7 darbe + 5 darbe girişimi ( Sarıkız, Ayışığı, Ayışığı-2 , Eldiven ve Yakamoz ) + Lahika 1 Empty Geri: Türkiye'nin yakın tarihi : 7 darbe + 5 darbe girişimi ( Sarıkız, Ayışığı, Ayışığı-2 , Eldiven ve Yakamoz ) + Lahika 1

Mesaj tarafından Admin Cuma 18 Tem. 2008, 00:43

57. Hüümetin Başbakanı olan Bülent Ecevit'e de DARBE girişimlerinin, suikastlerin yapıldığı , dönemin önemli siyasileri ve ecevitin en yakınındakiler tarafından da doğrulanıyor...
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz