HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu

Aşağa gitmek

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Empty Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu

Mesaj tarafından Admin C.tesi 26 Tem. 2008, 06:27

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Manset

Ümraniye'de 27 el bombasının ele geçirilmesi üzerine 13 ay önce başlayan Ergenekon terör örgütüyle ilgili soruşturma dün davaya dönüştü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, savcıların hazırladığı iddianameyi kabul etti.

Cezaevindeki sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme, ilk duruşmanın 20 Ekim tarihinde Silivri'deki adliye binasında yapılmasını kararlaştırdı. 2 bin 455 sayfadan oluşan davanın iddianamesinde 86 sanık var. Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İstanbul Üniversitesi'nin eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 'silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması olaylarını azmettirmek'le suçlanıyor. Örgütün liderleri için 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 500 yıl hapis cezası isteniyor. Danıştay saldırısına özel bölüm ayrılan iddianamede, 2. Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin 'maktul' olarak yer alıyor. Suikast sırasında yaralanan Mustafa Birden, Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu da 'mağdurlar' olarak sıralanıyor.

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Liste1


Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Liste2

Her sanık kendisine isnat edilen suçtan yargılanacak; ancak örgüt liderleri bütün eylemlerden sorumlu tutulacak. Emekli paşalar Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'la birlikte 1 Temmuz'daki son operasyonda gözaltına alınan kişilerle ilgili olarak ise ek iddianame hazırlanacak.

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Iddianameden

İddianamede, Ergenekon terör örgütünün Danıştay saldırısı ve birçok suikastı planlayarak gerçekleştirdiği vurgulanıyor. Bu eylemler için örgütün sabıkalı veya suça meyilli insanları Kuvvai Milliye derneklerine üye yaptırdığı, ardından da çeşitli rütbeler ve sözde askerî görevler verdiği ifade ediliyor. Örgütün amaçları doğrultusunda basın yayın kuruluşları, mafya ve terör örgütlerini kontrol altına almaya çalıştığına dikkat çekiliyor. Ele geçirilen belgeler, telefon dinlemeleri ve ifadelere atıf yapan savcılar, sivil toplum kuruluşlarının üst düzey yönetimlerinde örgütlenen Ergenekon'un bu kuruluşları amaçları doğrultusunda sevk ve idare ettiğini anlatıyor. Hükümetleri devirip yönetimi ele geçirmeyi amaçlayan örgütün, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde gizlice yapılandığı, devletin birçok birimine de sızmaya yönelik faaliyetlerde bulunduğu dile getiriliyor.

İddianameye göre, Ergenekon terör örgütü, halkı silahlı isyana tahrik ettiği gibi cebir, şiddet kullanmak suretiyle Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren ortadan kaldırmaya da teşebbüs etti. Amacına ulaşmak için kontrolü altındaki medya ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla ülkede kaos ve iç çatışma ortamı oluşturmaya çalıştı. Gerginlik ortamından faydalanarak yönetimi değiştirmek amacıyla hükümeti yıkmaya çalıştı.

Davada 86 sanık var

Atilla Aksu, Nusret Senem, Halil Behiç Gürcihan, Salih Omacan, Hayrettin Ertekin, Ayşe Asuman Özdemir, Erdal İrten, Ergün Poyraz, Doğu Perinçek, Mehmet Nuri Aytekin, İlhan Selçuk, İsmail Yıldız, Habip Ümit Sayın, Kemal Şahin, Sedat Peker, Selim Akkurt, Abdulmuttalip Tonçer, Ali Yasak, Sami Hoştan, Mahmut Öztürk, Mehmet Zekeriya Öztürk, Ertaç Giray, Muzaffer Tekin, Osman Aydın, Şahin Zeki Yurdakul Çağman, Hüseyin Görüm, Şefik Çelik, Ümit Oğuztan, Aydın Gergin, Ferit İlsever, Raif Görüm, Muhammet Yüce, Melike Arslan, Vedat Yenerer, Tanju Okan, Muammer Karabulut, Kemal Yalçın Alemdaroğlu, Ali Kutlu, İhsan Göktaş, Bekir Öztürk, Orhan Tunç, Serhan Bolluk, Murat Çağlar, Semih Tufan Gülaltay, Yaşar Ağsu, Mehmet Fikri Karadağ, Nevzat Çetin, Oğuz Alpaslan, Abdulkadir Sami Almaz, Veli Küçük, Erol Ölmez, Recep Gökhan Sipahioğlu, Mehmet Adnan Akfırat, Rasim Görüm, Feridun Refik Nuhoğlu, Mehmet Demirtaş, Yusuf Çolak, Ali Yiğit, Oktay Yıldırım, Ahmet Ülger, Emin Gürses, Rafet Arslan, Aydın Yüksek, Muzaffer Şenocak, Fikret Emek, Gazi Güder, İsmail Eksik, Hayrullah Mahmud Özgür, Hayati Özcan, Tuğrul Derme, Fuat Ermiş, Mehmet Murat Yücel, Şebnem Eriş, Murat Özkan, Yusuf Görüm, Tuncay Hacıbektaşoğlu, Mete Yalazangil, Asim Demir, Kahraman Şahin, İbrahim Benli, Güler Kömürcü, Hüseyin Gazi Oğuz, Satılmış Balkaş, Sevgi Erenerol, Emin Caner Yiğit, Ayhan Sarıoğlu, Serdar Bahadır Kurt, Erkut Ersoy, Yaşar Arslanköylü, Abdullah Arapoğulları, Vatan Bölükbaşı, Coşkun Çalık, Ayhan Çelik, Hikmet Çiçek, Yusuf Beşirik, Yusuf Tunçer, Mahir Çayan Güngör, Saipir Debzlelvidze, Fuat Turgut, Kemal Kerinçsiz.

Kim, neyle suçlanıyor?

Veli Küçük: Terör örgütü kurmak ve yönetmek, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması olaylarını azmettirmek, halkı silahlı isyana tahrik. İstenen ceza; 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 500 yıla kadar hapis.

Doğu Perinçek: Silahlı isyana teşvik, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs, terör örgütü kurmak, yönetmek, açıklanması yasak belgeleri temin. Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılmasını azmettirmek. İstenen ceza; 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 500 yıla kadar hapis.

İlhan Selçuk: Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanmasını azmettirmek ve silahlı isyana tahrik. İstenen ceza; 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 500 yıla kadar hapis.

Kemal Alemdaroğlu: Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, halkı hükümete karşı isyana tahrik. İstenen ceza; 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 501 yıla kadar hapis.

Muzaffer Tekin: Terör örgütü yöneticisi olmak ve hükümete karşı isyana teşvik, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri bulundurmak, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak, kasten öldürmeye azmettirmek. İstenen ceza; 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 500 yıla kadar hapis.

Sevgi Erenerol: Silahlı terör örgütü kurma, yönetme, silahlı isyana tahrik, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması olaylarını azmettirmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek. İstenen ceza; 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 500 yıla kadar hapis.

Kemal Kerinçsiz: Terör örgütüne üyelik, silahlı isyana teşvik, gizli belgeleri bulundurma ve hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek.

Ergün Poyraz: Silahlı terör örgütüne üye olma, silahlı isyana tahrik, yasak belgeleri temin etme, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri çalma, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek.

Oktay Yıldırım: Terör örgütüne üye olma, silahlı isyana tahrik, terör örgütlerine silah sağlama, mala zarar verme, patlayıcı madde kullanmak.

Ferit İlsever: Terör örgütüne üye olmak ve hükümete karşı silahlı isyana tahrik etmek.

Emin Gürses: Silahlı terör örgütüne üye olmak ve hükümete karşı silahlı isyana tahrik etmek.

Mehmet Fikri Karadağ: Terör örgütü kurma veya yönetme, silahlı isyana tahrik, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek.

Hüseyin Görüm: Silahlı terör örgütüne üye olmak ve askerleri itaatsizliğe teşvik etmek.

Sami Hoştan, Güler Kömürcü, Sedat Peker, Ali Yasak: Silahlı terör örgütüne üye olmak.

Gelir kaynağı; uyuşturucu, insan kaçaklığı ve hacker

İddianamede Ergenekon'un faaliyet yapısı, örgütlenmesi, gelirleri ve eylemleri de yer aldı. Örgütün finansal kaynakları anlatılırken, ilginç bilgilere yer verildi. Mafya ve uyuşturucu ticaretini kontrol altına almaya yönelen Ergenekon, Hazine arazilerinin illegal olarak satılması, bankalardan hacker yoluyla para çalma, kimyasal silah ticareti, insan kaçakçılığı ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla yardım toplama gibi alanlara odaklanmış. Elde edilecek illegal gelirlerin aklanması için çok sayıda şirket, holding, banka kurulması, yeni organize sanayi alanları oluşturulması ve toplu konut işine girilmesi planlanmış.

İddianameden satır başları

Örgütün yönetici kadroları toplumda ve devlet kademelerinde önemli görev ve mevkilerde bulunmuş kişilerden oluşuyor.

Amaçlarına ulaşmak için her türlü kanundışı yolları kullanmayı prensip edinmişler.

Gerekli silah, mühimmat ve diğer malzemeleri kolaylıkla temin edebildikleri gibi, devletin çok gizli belgelerini de rahatlıkla ele geçirebildiler.

Sadece Danıştay saldırısını değil, birçok suikastı da onlar planladı.

Eylemlerde kullanabilmek için suça meyilli insanları Kuvvai Milliye derneklerine üye yaptırıp, onlara çeşitli rütbeler ve sözde askerî görevler verdiler.

Basın yayın kuruluşlarını, mafyayı ve terör örgütlerini kontrolleri altına almaya çalıştılar.

Sivil toplum kuruluşlarının üst düzey yönetimlerinde örgütlenerek bu kuruluşları amaçları doğrultusunda sevk ve idare etmeye çalıştılar.

Mafya ve terör örgütlerini tasfiye etme yerine yeniden düzenleyip organize etmeye ve buraların yönetimlerine kendi amaçları doğrultusunda hareket edecek kişileri getirmeye çalıştılar.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yanı sıra devletin birçok birimine sızmaya yönelik amaç ve faaliyetlerde bulundular.

Nihaî amaç kaos çıkarıp devleti ele geçirmek

Ergenekon iddianamesinin ilk 30 sayfasında 86 sanığın ismi ile haklarındaki sevk maddeleri yer alıyor. 31'inci sayfadan itibaren ise, örgütün genel tanımı, soruşturmanın başlangıcı, yaptığı ve yapacağı eylemler anlatılıyor. Ümraniye'de ele geçirilen bombaların ardından yakalanan sanıkların daha önce yaptıkları eylemlerin ortaya çıkması üzerine soruşturmanın genişletildiği belirtiliyor. Soruşturmada, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün her yıl güncellediği terör örgütü listesinde yer almayan, örgütlenme biçimi, amacı ve faaliyetleri açısından bilinen terör örgütlerinden önemli farklılıklar gösteren, daha önce bir ceza davasına konu olmamış Ergenekon isimli terör örgütüne ulaşıldığı aktarılıyor. Türk tarihinde önemli yeri olan ve Türk destanında geçen 'Ergenekon'un terör örgütü ile yan yana getirilmesinin savcılığın tercihiyle değil, sanıkların belgelere bu ismi vermesinden dolayı zorunluluk halinde kullanıldığı vurgulanıyor. Soruşturma kapsamında ele geçen 'İstanbul 29 Ekim 1999 Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi' isimli dokümandaki bilgilere göre örgütün bu tarihten önce de kurulan gizli bir örgüt olduğu, yönetici ve üyelerinin örgütü 'Derin Devlet' kabul edip, dışa karşı da bu şekilde gösterdiklerinin anlaşıldığına işaret ediliyor.

Yasal dayanağı olmayan, esasen hukuk devletinde bulunması da mümkün olmayan bu örgütlü yapının Anayasal kurumların yetki ve sorumluluklarını hiçe sayarak sözde devlet adına, devlet ve millet yararına hareket ediyormuş görüntüsü vermeye çalıştığı belirtiliyor. Bu yöntemle kamu kurumlarını baskı altına alıp devlet ve yönetiminde etkili olmayı, sivil toplum kuruluşlarını da örgüt amaçları doğrultusunda yönlendirmeyi amaçladığı dile getiriliyor.

Örgütün hem legal hem de illegal anlamda örgütlendiği, deşifre olan örgüt üyesinin öldürülmesi derecesinde katı hiyerarşik kurallarının bulunduğu ifade ediliyor. Askerî birimler dahil her türlü kamu kurumunun örgütün faaliyet alanında olduğu, bütün kamu kurumlarının kontrollerinin ele geçirilmesini amaçladığı, siyasal amaçları doğrultusunda da sözde devlet ve millet yararına olduğu kabulü ve hemen herkesçe itiraz edilmeyecek milli değerlerin istismarı propagandası ile kasten öldürme dahil yasalarda suç olarak tanımlanan her türlü eylemi gerçekleştirebileceği anlayışına sahip olduğu ve bu kapsamda birçok eylemi de gerçekleştirdiğinin anlaşıldığına vurgu yapılıyor. Örgütün yakın amacının ülkede yönetim zafiyeti oluşturacak derecede eylemler yapıp kamu düzenini bozacak kargaşa ortamı meydana getirmek, nihai amacının da oluşacak kargaşa ortamı ile yönetime karşı yapılacak hukuk dışı bir müdahalenin kamuoyunda kabulü ve haklılığını temin edip, hukuk dışı bir müdahale ile yönetimi ele geçirmek olduğunun tespit edildiği bildiriliyor.

Ergenekon'un silahları cephaneliği andırıyor

Ergenekon terör örgütünün değişik illerde ele geçirilen silahları cephaneliği andıracak nitelikte. Değişik hücrelerde gizlenen patlayıcı maddelere dikkat çekilen iddianamede, bunların yasal amaçlarla bulundurulmasının mümkün olmadığı vurgulanıyor. Örgütün, amaç ve faaliyetlerinde kullanmaya yetecek kadar silah ve mühimmata sahip olduğuna dikkat çekiliyor. Yakalanan silahlar arasında uzun menzilli nişancı tüfeği Kanas bulunmasının da Ergenekon belgelerinde yer alan 'gerektiğinde suikast yoluna başvurulması' hedefiyle örtüştüğü belirtiliyor. Operasyonlarda ele geçirilen silahlar listesi şöyle:

"39 el bombası, 11 kg C-3 patlayıcı, 1160 gr tahrip kalıbı, 1 gaz bombası, 10 fünye, 5 işaret fişeği, 3 sis bombası, 21 TNT kalıbı, 1 yangın bombası, 84 kapsül, 24 ateşleme çakmağı, 50 metre infilak fitili, 35 adet çeşitli boylarda infilak fitili, 1 eğitim bombası, 2 adet demir çubuk içerisinde patlayıcı, Emolite marka patlayıcı, 3 plastik tüp içerisinde hidrolik asit, uzun namlulu tüfek, 21 ruhsatsız tabanca, 3 kurusıkı tabanca, 34 şarjör, 1074 mermi, susturucu, içi boşaltılmış havan mermisi, 9 adet içi boşaltılmış uçaksavar mermisi, 2 kasatura, saniyeli fitil, çok sayıda demir bilye, bomba yapımında kullanılan malzemeler ve telsiz."

İddianamede Ergenekon'un amaçlarına ulaşmak için şiddet eylemlerini meşru gördüğü belirtiliyor. Psikolojik harp yöntemlerine özel önem veren örgüt, elde ettiği istihbari bilgileri de paraya dönüştürmeyi planlamış. Bir diğer faaliyet alanı ise dernek ve vakıflar. Bu kuruluşlar, üyelerden aidat toplamanın yanı sıra, istihbarat toplama, toplumsal hadiseler çıkarma ve silahlı militan yetiştirmede kullanılmış.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Empty Operasyon : Ergenekon

Mesaj tarafından Admin C.tesi 26 Tem. 2008, 06:33

İddianamede 'gazeteci kimlikli ajan'lar var

İddianamede, Ergenekon terör örgütü'nün iletişim organlarının her geçen gün gelişerek yeni teknik özelliklere sahip olmasından ve 'yazı'nın gücünden bahsedildiği, Türk siyasetçisinin 'yazı'dan korktuğu, çünkü kendisinin iktidardan kopartacak tek gücün yazı olduğunu bildiği aktarılıyor. Yazılı bir muhtıranın en güçlü siyasinin işini bitirmeye yeterli olduğu, siyasilerin yaşamlarını idam sehpasında son noktayı koyanın alın yazısı değil mahkemelerin karar yazısı olduğu, basının bağımsız olmadığı ve halkın güvenini kazanamadığı ifade ediliyor: "ABD, İngiltere, Rusya, Fransa gibi ülkelerin istihbarat kuruluşlarının medyayı kontrol altına aldıkları, dış istihbarat faaliyet ve operasyonların perdelenmesinde gazeteci kimlikli ajanları kullandıklarının belirtildiği anlaşılmıştır."

Muzaffer Tekin'in eşi ve ağabeyi de tanık

Ergenekon terör örgütü davası iddianamesinde tanıklar dikkat çekti. Davanın tanıkları arasında Edirne İl Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, işadamı Ali Avni Balkaner, organize suç örgütü lideri Vedat Ergin ve Nuri Ergin kardeşler davada tanık olarak dinlenecek. Tanıklar arasında dikkat çeken bir diğer isim ise davanın sanıklarından emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in eşi Fatma Müge Tekin tanıklar arasında. Tekin, Danıştay saldırısı sırasında gözaltına alınmış daha sonra serbest bırakılmıştı. 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçen el bombaları ile ilgili tekrar gözaltına alınan Tekin, Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

Çömez'den Karadağ'a müsteşarlık teklifi

Ergenekon soruşturması kapsamında aranan eski milletvekili Turhan Çömez, 2002 genel seçimlerinden önce tutuklu sanık emekli Albay Fikri Karadağ'a bakan olacağını söyleyerek müsteşarı olmasını teklif etmiş. Sanıklardan Yusuf Görüm ile Karadağ'ın 21 Temmuz 2007 tarihindeki telefon görüşmesinde, Karadağ'ın, "2002'de geldi bana 'Sağlık bakanı olacağım, müsteşarım olur musun?' dedi. Ben de sen Tayyip'in adamı olduysan yokum.' dedim." ifadesini kullandığı kaydedildi.

Hablemitoğlu cinayeti ve Gazi olaylarının talimatı Veli Küçük'ten

İddianamede ifade veren 9 No'lu gizli tanık, Dr. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesi talimatının Veli Küçük tarafından verildiğini belirtiyor. Aynı tanığın ifadesine göre 1995 yılında Gazi Mahallesi'nde meydana gelen kahvehane tarama ve adam öldürme olaylarının bizzat Veli Küçük'ün talimatı ile gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Hablemitoğlu'nun öldürülmesi için Küçük'ün talimat vermesine rağmen aynı davadan tutuklu Kemal Kerinçsiz ve arkadaşlarının İstanbul Adliyesi önünde cinayete ilişkin faili meçhul dosyanın soruşturmanın genişletilmesi konusunda bir dilekçe vermek için bir araya geldikleri belirtiliyor. Kerinçsiz ve M. Karabulut arasında geçen telefon konuşmalarında Kerinçsiz'in "Onu candan sevmiş yüreğinde hisseden adeta onun kanıyla bütünleşmiş olan insanlar ve bu insanlar bu cinayetî sorumlusu tutulmak isteniyor böyle iş olabilir mi abi, sen bu konuda bir yazı yazsana, başarılı olduğun nokta bu senin." dediği aktarılıyor.

Perinçek, TSK'daki mahrem mevkilere sızdı

Terör örgütünün en önemli aktörlerinden biri de İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek. İddianamede Perinçek'in Silahlı Kuvvetler'e sızma girişimleri hakkında net bilgiler var. Savcı Öz iddianamede, MİT tarafından hazırlanan bir belgeye yer veriyor. Belgede Perinçek'in Silahlı Kuvvetler mensupları ile temasa geçtiği karargah evleri anlatılıyor. Savcı Öz, MİT tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilen çok gizli ibareli bu belgenin, Ankara'da İşçi Partisi genel merkezinde yapılan aramada Doğu Perinçek'in odasında çıktığına dikkat çekerek şunları söylüyor: "Perinçek'in odasında bulunması da Ergenekon terör örgütünün TSK içinde gizli yapılanmasını sürdürdüğünü ve raporun İP'den çıkması da örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri içinde çok önemli mevkilere kadar sızdığını göstermektedir. Çünkü MİT Müsteşarlığı'nın yapmış olduğu tüm çalışmaları mahiyeti itibarıyla gizli olduğu, ayrıca mevcut raporun da Çok Gizli ibaresi taşınması da bu belgenin çok önemli ve hassas olduğunu göstermekte olup, böyle bir belgenin muhatapların eline geçmesi de gizli kadrolaşma eylem ve fiillerinin boyutlarını açıkça göstermektedir."

Serdar Saçan'a rüşvet iddiaları dava dosyasında

İddianamede dikkat çeken bir başka isim eski İstanbul Organize İşler Şube Müdürü Adil Sedar Saçan. Veli Küçük'ün not defterinde yer alan Saçan'la ilgili bilgilere dikkat çekiliyor. Saçan'ın görev yaptığı dönemde Otay Petrol'ün sahibinden 4,5 milyon dolar aldığı, bu parayla Bandırma'da benzin istasyonu kurduğu, Ray-Ban gözlüklerinin sahibinin oğlunun kaçırılması olayının aydınlatılması karşılığında 500 bin dolar aldığı, organize suç örgütü lideri Hakan Çillioğlu'nun Saçan ve yardımcılarına lüks araba aldığı, Erol Kohen ile çıkar ilişkisine girdiği ve bazı kadınlarla gayrimeşru ilişki kurduğu ifade ediliyor.

Ergenekon, Agarta'nın bilgi işlem merkezi

Ergenekon iddianamesinde dikkat çeken bölümlerden biri de Agarta yapılanması. Medyada, soruşturmayı sulandırmak amacıyla alay konusu yapılan Agarta'yla ilgili önemli dokümanlar ele geçirildi. Konu, iddianamede, 'Ergenekon terör örgütünün deşifre edilebilen yapılanması' başlığı altında inceleniyor. Agarta'yla ilgili belgeler Türk Ortodoks Kilisesi'nden ve Sevgi Erenerol'dan çıktı. 'Derin Ergenekon' başlıklı dokümanda, terör örgütünün gizli amaçları ile gizli yapılanmasının sistematiği ayrıntılı olarak anlatılıyor. Budist inancından alıntıların bulunduğu metinde, yönetici kadrodan 'Ruhsal İdari Evrim Üstadları' diye bahsediliyor.

Belgenin içeriğinde, "Ergenekon'un yukarıda anlatılan özelliklerin yanında, bilinmesi gereken en önemli yanını şöyle özetleyebilirim: Agarta'nın merkezinde bulunan Ergenekon, bilgi işlem ve uygulama merkezi konumunda bir oluşumdur. İşte şimdi Ankara merkezli Türkiye, bu sancıları çekiyor. Doğum saati yaklaştı, takdir, şu anda cenine sarılmış ipleri çözüyor. Filizin sürmesi için onu çevreleyen sert kabuğun çürümesi nasıl mukadderse, Ankara'da ruhundaki ilâhi mesajı sunmaya mani unsurları ayıklıyor. Etrafımızda cereyan eden olaylar bize de kaos ve gelecek endişesi şeklinde yansıyor. Oysa acaba gerçekten bir kaosu mu yaşıyoruz, yoksa filiz sürmeye durmuş, çekirdeğin cidarını yırtma sancılarını mı?" cümleleri dikkat çekiyor.

Belgede Agarta'yla ilgili bölüm, "Kurtlar Vadisi'nin bulunduğu yerin özel adı Ergenekon'dur." şeklinde başlıyor. Ergenekon için 'Türk'ün milli duruşudur' denildikten sonra, "Bu duruş, Tanrı'nın özüne kadar gider." deniliyor. Bu bölümde, efsanelerde geçen Agarta adlı yeraltı krallığıyla ilgili ilginç bağlantılar var. Efsaneye göre, Tibet bölgesinde kurulu olan Agarta'ya, dünyanın değişik bölgelerinden gizli kapılarla girilebiliyor. Kiliseden çıkan belgeye göre, Agarta ile Ergenekon aynı anlamda kullanılıyor ve 'Agarta'nın Bilgi İşlem ve Uygulama Merkezi olan Ergenekon' deniliyor. Devamında ise şunlar kaydediliyor: "Ergenekon'a Anadolu topraklarından ulaşım, Karaman, Konya, Akşehir üçgeni içinden yapılır. Farklı bir zaman boyutundadır. Destan zamanlarındaki ulaşımın Asya'dan olduğu doğruydu; ama bugün için Ergenekon'un Anadolu'ya geçmesi bir planın gereğiydi."

Emekli yarbay: Hrant Dink'in öldürüleceğini hepimiz biliyorduk

Jandarma istihbarat elemanlarının, 'Dink'in öldürüleceğini üstlerimize bildirdik.' açıklaması üzerine ifade veren Albay Öz, "Hatırlamıyorum." demişti. Ancak emekli Yarbay Ali Oğuz Çağlar dün mahkemede konuştu: "İstihbaratı hepimiz biliyorduk. Albay Öz, önemsemedi; 'Bu konuyu sonra görüşürüz.' dedi. Emri kesindi."

Hrant Dink'e suikast davasında, önemli ifadeler gündeme geliyor. Cinayette ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan Astsubay Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysel Şahin'in "Biz suikast istihbaratını üstlerimize bildirmiştik." açıklamasından sonra Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz, ifade vermiş 'hiçbir şey hatırlamadığını' söylemişti. Dün önemli bir isim daha Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde tanık olarak konuştu. Eski Trabzon Jandarma Asayiş Şube Komutanı emekli Yarbay Ali Oğuz Çağlar, suikast istihbaratının kendilerine ulaştığını vurguladı. Öz'ün istihbaratı bilerek veya bilmeyerek 'önemsemediğini' belirtirken, bu ilgisizliğin nedenini anlayamadıklarını kaydetti. Albay Öz'ün, 'Bu konuyu sonra görüşürüz' dediğini ifade eden Çağlar, "Komutanımızın emri kesindi, bu konuda hüküm bile yürütmenin nelere mal olacağını tahmin edebiliyorduk." dedi.

Trabzon'da görev yaptığı dönemde binbaşı olan Ali Oğuz Çağlar, Diyarbakır'a atandıktan sonra emekliye ayrılmıştı. Emekli Yarbay Çağlar, Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin talimatı doğrultusunda dün Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde tanık olarak ifade verdi. Çağlar ifadesinde Trabzon İl Alay Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü istihbarat unsur elemanı olarak görev yapan emekli Astsubay Okan Şimşek ile emekli Uzman Çavuş Veysal Şahin'in mahkemede verdikleri ifadeleri doğruladı. Çağlar, şunları söyledi: "...iki istihbarat elemanımız, çalışıp çabalayıp elde ettikleri güvenilirlik derecesi bana göre yüksek olan cinayetin işlenebileceği ile ilgili bilgileri edinip o tarihte Trabzon İl Jandarma komutanlığı yapan Jandarma Kıdemli Albay Ali Öz'e ulaştırmış. Adı geçen komutanın ya önemsemediği veya bilerek ya da bilmeyerek yapması gereken görevi ile ilgili hususlara ilişkin işlemleri her nedense yapmadığını gözledik. Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde çalışıp daha önce ifadeleri alınan Jandarma Başçavuş Okan Şimşek ve Uzman Jandarma Çavuş Veysal Şahin mahkemeye verdikleri son ifadelerinde kesinlikle samimidirler."

Emekli Yarbay Çağlar, Albay Öz'ün istihbarat şube personelinin kendi haber elemanlarından aldığı Dink'in öldürüleceği istihbarat bilgisini, bilerek ya da bilmeyerek önemsemediğine dikkat çekiyor. İki jandarma istihbarat unsur elemanının aldığı Dink'in öldürüleceği istihbaratının bir daha kendilerinin bulunduğu toplantılarda bahis konusu edilmediğini ifade eden emekli Yarbay Çağlar, "O brifinge katılanlar arasında sonraki günlerde ara sıra 'Nasıl böyle bir haber önemsenmez acaba?' diye konuşuluyordu. Hatta toplantıya katılan şube müdürleri ile bir araya geldiğimizde biz de konuya ilişkin fikirlerimizi beyan ettik ama komutanımızın emri kesindi. Bu konuda hüküm bile yürütmenin nelere mal olacağını tahmin edebiliyorduk." şeklinde konuştu.

'Toplantılara alınmadık'

19 Ocak 2007'de Hrant Dink'in öldürülmesinden sonraki sabah brifinginde Albay Öz'ün haber elemanı Coşkun İğci ile temas kurulmasını istediğini anlatan Çağlar sözlerine şöyle devam etti: "Sağda solda bize bu istihbaratı verdiğini söylememesinin sağlanmasını, söylediği takdirde kendisi için iyi olmayacağını iletmeleri için istihbarat şube müdürüne ve elemanlarına emir verdi. İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız ile bir araya geldiğimizde konu hakkında bana soru sorulduğunda bildiklerimi anlatacağımı söyledim. İl Jandarma komutanımızın kulağına gitmiş olacak ki her gün yaptığımız istihbarat şube brifingine o günden sonra asayiş şube müdürü olarak beni ve KOM Şube Müdürü Hüsamettin Polat'ı almadı."

Ergenekon'un kapısı Susurluk ile aralandı

İddianamede Susurluk kazasına da atıfta bulunuluyor. Ergenekon terör örgütü bağlantısının deşifre edilmesinin daima engellendiği vurgulanan iddianamede, Susurluk'ta meydana gelen trafik kazası ile örgütün kapılarının kısmen de olsa aralandığına dikkat çekiliyor.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Empty Danıştay'a Ergenekon saldırdı

Mesaj tarafından Admin C.tesi 26 Tem. 2008, 06:38

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Danistay

İddianamedeki en önemli suçlamalar arasında Danıştay saldırısı yer alıyor. Danıştay davasında verilen kararın aksine, saldırıyı Ergenekon terör örgütünün yaptığı vurgulanıyor.

Tetikçi Alparslan Arslan'la Muzaffer Tekin arasındaki bağlantıya işaret edilirken, saldırıyı yapanların radikal dinî gruplarla irtibatının olmadığı kaydediliyor. Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması talimatının da Tekin'den gittiği belirtiliyor. Eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'e saldırının Danıştay eylemi ile benzerlik taşıdığı dile getirilen iddianamede, Yargıtay Başkanlığı'nda üst düzey bir yöneticiye suikast hazırlığı yapıldığına dikkat çekiliyor. Ergenekon soruşturmasının başlamasına sebep olan Ümraniye'deki bombaların nerede kullanılacağı ise tespit edilemedi.

İddianamenin İşçi Partisi (İP) Genel Sekreteri Nusret Senem'le ilgili 1997'inci sayfasında, Yargıtay'a silahlı bir saldırı planı yapıldığı anlatılıyor. Buna göre, İP Genel Merkezi'nde yapılan aramada ele geçen bir CD'de 'Yargı-Nusret Senem' başlıklı klasörün içinde bulunan PDF formatlı 'Yargıtay' adlı dosyadan Yargıtay'a ait elle çizilmiş kroki çıktı. Harflerle binanın bütün giriş çıkış noktalarının işaretlendiği krokide, ayrıca rakamlarla güvenlik noktaları krokiye işlenmiş.

'Krokinin açılımı' başlıklı aynı CD'deki word dosyasında saldırı planının ayrıntılı olarak yer alıyor: "A: Yargıtay ana bina, B: Yargıtay bitişik ek bina. C: Yargıtay ek bina. 1: protokol kapısı (güvenlik çok sıkı). 2: Avukat giriş kapısı. ...Sarı ile işaretli bölgeler rahat, buralarda güvenlik, polis, görevli yok. 6 nolu kapı tünel bölgesinde kalıyor. Gece için uygun. 3 nolu kapı, kilitli ancak açılabilir. Buradan A blok zemin kata inilir. C blok 8 nolu kapı çok müsait. Girince bazen kapı arkasında bir güvenlik çıkabilir. Burada lavabolar var. Oraya geçilebilir. Her zaman yok. 9 nolu kapı kilitlidir ama açılabilir. 10 nolu kapı kullanılmaz, ön taraftaki ışıklar burayı iyi görüyor. Ön tarafta 2 kamera var. Ön taraftaki sarı alan ağaçların altında kalıyor. Işıktan geriye kalıyor. Orayı güvenlik kulübesi görmüyor, arkada camları yok. O nedenle kör bir nokta. Karargah kameraları görse de karanlık olduğundan sıkıntı olmaz. Ancak fazla beklememeli. Karargah önünden hemen ikaz gelebilir."

Krokiye ait açıklamalara bakıldığında bunların adres veya legal bir amaca hizmet eden tarif ve bilgiler içermediğinin açık bir şekilde görüldüğü belirtilen iddianamede şöyle deniliyor: "Sözkonusu Yargıtay krokisi; Yargıtay binasında bir suikast ya da bombalı saldırı düzenlenebilmesi için, ön keşif mahiyetinde olduğu, binadaki güvenlik zafiyetlerinin bulunduğu tüm noktaların belirlendiği, Ergenekon terör örgütünün Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombalarının atılması ve sonrasında Danıştay saldırısı gibi provokatif eylemlerin devamı olarak Yargıtay binasında, üst düzeydeki yargı mensuplarından birisine yönelik bir eylemin hazırlığı olarak değerlendirilmiştir."

'500 bin dolar aldı' iddiası

Ergenekon iddianamesinde emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'in Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması karşılığında Alparslan Arslan ve diğer sanıklara 500 bin dolar vermeyi taahhüt ettiğine dikkat çekiliyor. Bu bilgi Danıştay saldırısı davasında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Yıldırım'ın ifadelerine dayandırılıyor. İddianamede Yıldırım'ın ifadelerine dayanılarak şu bilgiler kaydediliyor: "Arkadaşı Alparslan Arslan'ın ismini bilmediği bir kişi ile gelerek kendisini Ataşehir'de Migros'a yaklaşık 500 metre mesafede bulunan dubleks villalardan oluşan bir site içerisindeki villaya götürdüğünü, orada Muzaffer Tekin, Alparslan Arslan, Oktay Yıldırım, kendisini arabayla alan şahıs ve tanımadığı 10-15 şahsın olduğunu, bu evde Alparslan Arslan'ın bekar olan arkadaşlannın kaldığını, burada Muzaffer Tekin'in, yanında koruması olarak gezen kişiye diğer odadan 3 adet el bombası getirmesini söylediğini, bu kişinin de talimat üzerine diğer odadan 3 adet el bombası getirip masaya koyduğunu, Muzaffer Tekin'in kendisine "Bunlar Cumhuriyet Gazetesi'ne atılacak. Rahat ol, kimse ölmeyecek. O şekilde olsun. İş bitince sana 500 bin dolar para vereceğiz. Senin attırdığın kişilere ne kadar verirsen ona karışmayız." dediğini, kendisinin de iki adet el bombasını alıp cebine koyduğunu, bir tanesini de Alparslan'ın alarak çantasına koyduğunu beyan etmiştir. Bu beyan üzerine soruşturma kapsamındaki şüphelilerin fotoğrafları ile yapılan aramalarda elde edilen diğer fotoğraflar temin edilip Osman Yıldırım'dan kendi beyanındaki gibi Muzaffer Tekin'in talimatı ile el bombalarını getiren kişinin, fotoğraflardan teşhisi istenilmiştir."
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Empty PKK'nın derin bağlantıları ortaya çıkıyor

Mesaj tarafından Admin C.tesi 26 Tem. 2008, 06:44

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Pkk-hizbullah

PKK'nın, Ergenekon'la bağlantısına geniş yer verilen iddianamede 'Oğuz' adındaki bir özel kuvvetler görevlisi ile Öcalan'ın avukatı arasındaki konuşma aktarılıyor.

Buna göre, Öcalan yakalandığında uçakta ona 'Memlekete hoş geldin' diyen görevli 'Pilot Necati' idi. Bu isim Öcalan'ın '1970'lerde devletin kendisini kontrol etmek için görevlendirdiğini iddia ettiği kişi' olarak biliniyor. 'Oğuz', avukata, "Bu ilişkiyi kabul etmeye kamuoyu hazır değil. Örgütü kursun diye Öcalan'a 10 milyon lira verildi. Her şeyi biliyoruz." diyor.

Ergenekon terör örgütünün kabul edilen 2 bin 455 sayfalık iddianamesinde, PKK terör örgütü ve Abdullah Öcalan'ın örgütle olan bağlantısına da geniş yer veriliyor. İddianamenin 104. sayfasında 'terör örgütlerinin amaçları doğrultusunda kontrol altına alınması çalışmaları' başlığı altında, Ergenekon'un amacının PKK'yı kontrol altına almak olduğu aktarılıyor. İddianamede, 'Yine Ergenekon dokümanında gerektiğinde naylon terör örgütü kurulmalı ve yabancı istihbarat örgütlerinin kurguladıkları oyunda mutlaka yer alınmalı şeklindeki prensipleri ile de örgütün terör örgütlerinin tasfiye edilmesi değil, kontrol altına alınıp örgüt adına kullanılmasını benimsedikleri' aktarılıyor. Ele geçirilen 'Panzehir' isimli dokümama göndermede bulunularak, "Veli Küçük ve Ümit Oğuztan'dan çıkan örgütsel içerikli dokümanın içeriğinde de PKK'nin tamamen tasfiye edilmesi yerine, Abdullah Öcalan'la işbirliği yapılıp bizzat Ergenekon terör örgütü içerisinde bulunan kendilerince genç subay olarak tabir ettikleri, muhtemelen örgüt adına çeşitli askerî kurumlara sızmış örgüt üyelerinin PKK'nın üst düzey yönetici kadrolarının yerlerine getirilmesi öngörülmüş, ayrıca bu belgede Abdullah Öcalan'ın emekli olmadığı ve emekli olmayı da istemediği belirtilmiş ve örgütle arasındaki irtibatlarının boyutu açıkça anlaşılmaktadır." deniliyor.

İddianamede İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile PKK bağlantısına da dikkat çekiliyor: "Dosyamızdaki mevcut delillerden şüpheli Doğu Perinçek, Ferid İlsever ve Hayati Özcan'ın PKK'nın kamplarında PKK elebaşısı Abdullah Öcalan'la birçok fotoğrafının bulunduğu, buradan da şüpheli Doğu Perinçek'in Ergenekon terör örgütünün kararlarına göre teori ve planlama dairesi başkanlığı bünyesinde terör örgütleri ile irtibat konusunda da görevli olduğu anlaşılmaktadır. Örgütün böylelikle kime hizmet ettiği hususu da açıkça ortaya çıkmaktadır. Milletin menfaatleri için hareket ediliyor gibi bir imaj verip daha sonra devleti yıkmaya ve bölmeye azmetmiş PKK terör örgütü elebaşısıyla birlikte hareket edip, sözde milli duygularla devlete hizmet ettiklerini iddia etmeleri açıklanamayacak bir çelişkidir."

Öcalan'a para verildi PKK'ya silah satıldı

İddianamede yer alan bilgelere göre, şüphelilerden Hikmet Çiçek'in flash diski ile İşçi Partisi basın bürosundan elde edilen bilgisayar hard diski içerisindeki bir word dosyasında 2 ayrı şahsın konuşma çözümü yer alıyor. Belgede 'Oğuz' adını kullanan bir özel kuvvetler komutanlığı görevlisi ile Abdullah Öcalan'ın avukatı arasında geçen konuşmanın çözümleri bulunuyor.

İşte Özel Kuvvetler Komutanlığı görevlisi ile Öcalan'ın avukatı arasındaki konuşmanın dökümünden özet bölümler şöyle:

Oğuz: İmralı'da bir tuğgeneral arkadaşımız var. Öcalan ile sorgu şeklinde olmayan görüşmeler yapıyor. Ve Genel Komutanlık'a rapor veriyor. Öcalan, dışarıdaki arkadaşlarının bir girişim başlatmak için hazır olduğunu belirtmiş... MİT'le temasa geçmişsiniz. Ciddi bir sonuç almanız mümkün değil. Özgürel'i ciddiye almanız, devleti tanımadığınızı gösteriyor.

Avukat: Biz sorunun esas çözüm yerinin Genelkurmay olduğunu biliyoruz. Öcalan da bize, sorgusu sırasında çok birikimli, donanımlı subaylarla tanıştığını söyledi. Böyle bir güce karşı savaştığı için pişman olduğunu da belirtmiş.

Oğuz: Açıktan ilişki olmaz. Bu ilişkiyi kabul etmeye kamuoyu henüz hazır değil. Semdin Sakık'la da ilişkimiz vardı. Çok iyiydi. Yeşil kanalıyla silah alış verişi yapanlar da vardı. Öcalan sıkıştırdığı için Kuzey Irak'a geçip Barzani'ye teslim oldu. Öcalan yakalanmasaydı, TSK içinde büyük sorun çıkacaktı. Çünkü komutanlardan bir grup, PKK'ya silah sattı, uyuşturucu trafiğini birlikte yürüttü. Gece görüş dürbününe varıncaya kadar askerî malzeme satışı yapanlar ortaya çıkarıldı. Abdullah Öcalan bunları iyi bilir. Öcalan gözlerini açtığında uçakta ona 'Memlekete hoş geldin' diyen de pilot Necati idi. Başından beri girdiği ilişkileri biliyoruz. Örgütü kursun diye Öcalan'a 10 milyon lira verildi. Biz bunları bilerek konuşuyoruz. Ancak Öcalan biz ona siyasilerden elçi gönderdik onları tartakladı. Cemil Bayık'la birlikte Melik Fırat'ı küfürle, tartaklayarak geri yolladı.

Öcalan, savcıyla görüşmek istiyor

Terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan, avukatlarına Ergenekon'la ilgili açıklamalar yaparken, Hüseyin Kıvrıkoğlu adına bir albayın kendisiyle irtibat kurduğunu ileri sürüyor. İddianamede PKK-Ergenekon ilişkisinin de yer aldığını kaydeden Öcalan, "Türkiye'nin Ergenekon'la tanışması 1952'de NATO'ya girmesiyle başlar. Benimle görüşmeye gelen albay, 'Bu sorunu kendi aramızda, biz bize çözelim. Bu alçaklar, kardeşleri birbirine boğazlatmak istiyor.' dedi. 'Evet, bu sorunu dış güçlere havale etmeden çözelim.' dedim. Ergenekon konusunda savcının gelip beni dinlemesini istiyorum. Bunları savcı ile daha ayrıntılı tartışabiliriz. Şam'da kaldığım dönemde yanıma gelen bazı kişiler, 'Biz Tansu Çiller'i öldürelim, sorumluluğu siz üstlenin' diye teklifte bulundular. Ben bu teklifi kabul etmedim." iddialarında bulunuyor.

DHKP/C ve Hizbülvahşet'le doğrudan bağlantı

Ergenekon soruşturması iddianamesinde örgütün DHKP/C ve Hizbullah terör örgütleriyle de ilişki içinde oldukları aktarılıyor. İddianamede, "Şüphelilerde ele geçirilen istihbari bilgi notlarında DHKP/C ve Hizbullah örgütleriyle alakalı notlar ve gizli bilgiler değerlendirildiğinde bu örgütlerle de şüphelilerin doğrudan bağlantılarının bulunduğu görülmektedir. Soruşturma dosyasındaki delillerden, alınan ifadelerden ve ele geçirilen dokümanlardan Ergenekon terör örgütü yöneticilerinden Veli Küçük'ün DHKP/C adlı terör örgütü ile ilişki içerisinde olduğu ve söz konusu örgütü Ergenekon terör örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda kullandığı ve kontrol altında tuttuğu anlaşılmaktadır." deniliyor. İddianamenin ilgili bölümünde ayrıca, terör örgütü Hizbullah'ın, Ergenekon tutuklusu emekli Tuğgeneral Veli Küçük tarafından kurulduğu ifade ediliyor. Ulusal Kanal'da ele geçirilen belgede, "Refet: Hizb V. Küçük kurdu." deniliyor.

Üniversite olaylarında Ergenekon imzası

Ergenekon terör örgütünün kabul edilen iddianamesinde üniversiteler içerisindeki yapıya da dikkat çekiliyor. Örgütün yöneticisi olmakla suçlanan İstanbul Üniversitesi'nin eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun önderliğinde olan bu yapılanmada, ele geçirilen delillere göre üniversitelerle Ergerekon terör örgütünün irtibatlarının bulunduğu aktarılıyor. Şüphelilerden Habip Ümit Sayın'ın Doç. Dr. Emin Gürses'in üniversitelerde görevli oldukları ve bu yapılanma içinde yer aldıkları belirtiliyor. İddianamede, "Birçok üniversitede öğretim üyeleri ve görevlilerinin fişlendiği ve bu bilgilerin Ergenekon terör örgütünün üyeleri aracılığıyla yöneticilerinde toplandığı, bu konuların da örgüte ait internet sitelerinde ve medya kuruluşlarında dezenformasyon amaçlı olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Ergenekon terör örgütünün yönetici kadrosundan en alt düzeydeki üyelerine kadar olan geniş yelpazede; örgütün, ciddi ve sistematik bir şekilde devletin her bir kademesine sızma ve ele geçirme girişimleri içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Örgüt, kendisine hedef olarak seçtiği ideallerine ulaşma noktasında asker, yargı, bürokrasi ve üniversite gibi birçok alanda bir yapılanma, kadrolaşma faaliyetlerine ayrı bir önem vermiştir. Öncelikle sızma şeklinde başlayan ve daha sonraki aşamalarda kadrolaşma ve kendisi gibi düşünmeyen hareket etmeyenleri tespit edip, egale etme noktasına kadar varan faaliyetler örgüt tarafından sistematik bir şekilde uygulanmıştır.

'Sistemle kavgalı' öğrenciler seçiliyor

Soruşturma kapsamında ele geçirilen ve örgütün bir anlamda tüm yönleriyle deşifre olmasına sebep olan dokümanlar incelendiğinde; ülkemizdeki başta üniversiteler olmak üzere tüm eğitim kurumlarında da gizli bir yapılanma içerisine girdikleri, bu yapılanmayı da eğitim kurumlarındaki kendi ideoloji ve öngörülerini paylaşan akademisyen, öğretim görevlisi ve nihayetinde sistemle barışık olmayan ve aradığını bulamamış öğrenci kitleleri ile gerçekleştirdikleri görülecektir. Bu tespit, gerek ele geçirilen dokümanlar gerekse örgüt üyelerinin telefon görüşmeleri ve gerekse yakalanan şüpheliler içerisinde bulunan öğretim görevlilerinin örgüt içi ilişkisini gösterir diğer argümanlar tarafından desteklenmektedir." deniliyor.

Ergenekon isimli dökümanın 'Genel Durum ve Sorunlar' başlığı altında ise "'Lobi' isimli dokümana bakıldığında ise; 'Lobi'nin geniş halk kitlelerine yönelik çalışmalarında özellikle gençlerin Kemalist ideolojiye ve ülke çıkarları doğrultusunda yeniden örgütlenmelerim sağlamayı tasarladıkları, bu çerçevede üniversite gençliğinin yanı sıra büyük kentlerin varoşlarında ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde boşluğa sürüklenmiş, sahipsiz gençlerin örgütleneceğinin belirtildiği görülecektir." ifadelerine yer veriliyor.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Empty Erdoğan ve Büyükanıt'a suikast planlamışlar

Mesaj tarafından Admin C.tesi 26 Tem. 2008, 06:48

Yüzyılın en büyük davası : Ergenekon Operasyonu Erdogan-buyukanit

Ergenekon iddianamesinin en önemli ayaklarından birini hazırlanan suikast planları oluşturuyor. Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan bombaların Ergenekon ile bağlantılı olduğuna vurgu yapılan iddianamede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ismi de suikast planları arasında geçiyor.

İddianamede Danıştay saldırısı ve YÖK eski Başkanı Erdoğan Teziç'e saldırının benzerlik gösterdiğine dikkat çekiliyor. Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Arslan'ın Muzaffer Tekin ile bağlantısının olduğu iddiası da yer alıyor. Ayrıca Cumhuriyet Gazetesi'ne saldırının Muzaffer Tekin'in talimatı ile gerçekleştiği de kaydediliyor.

Yargıtay Başkanlığı'nda üst düzey yöneticiye suikast hazırlığı, NATO tesislerine saldırı hazırlığı, DTP'li yöneticilere saldırı hazırlığı da iddianamede yer alan eylem planları arasında. Genelkurmay Başkanlığı'nın önündeki üstgeçide suikast hazırlığı yapıldığına dair fotoğraflar, krokiler ve notlar ele geçirildiği vurgulanıyor. İddianamede yer alan bilgilere göre, Türk İntikam Tugayı (TİT) Başbakan'a suikast planlıyordu. İddianamede yer alan ve suikast planlandığı belirtilen bazı isimler şunlar: Orhan Pamuk, Osman Baydemir, Ahmet Türk, Sebahat Tuncel ve Fehmi Koru.

Belgeler İşçi Partisi'nde bulundu

2005 yılında dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt'a yönelik eylem hazırlığı yapıldığı da iddianamede belirtiliyor. Suikast planı iddianamede şu cümlelerle anlatılıyor: "İşçi Partisi Genel Merkezi'nde yapılan aramada, girişin karşısındaki sekreter odasının sağ tarafında bulunan masa üzerinde çok sayıda CD bulunarak el konulmuştur. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın koruma planı başlıklı çizelge şeklinde yazı olduğu, içeriğinde Yaşar Büyükanıt'ın belirtilen tarihte İzmir ve Balıkesir'deki yapacağı ziyaretlerdeki koruma planı olduğu anlaşılmıştır." Söz konusu belgenin şüphelilerden Doğu Perinçek'e ne şekilde temin ettiği hangi amaçla sağladığı bu planları başka kimselere verip vermediği sorulduğunda "Böyle kanundışı saçma sapan vatana ve millete ihanet anlamı taşıyan işlerle bizim işimiz olmaz. Genelkurmay Başkanı, Emniyet Müdürü, MİT Müsteşarı bilir." demiştir.

Halktan, kanunsuz hiçbir talebimiz olamaz

Gölcük'te gemi indirme törenine katılan Genelkurmay Başkanı, gazetecilerin soruları üzerine hukuki açıdan Ergenekon operasyonuyla ilgili konuşamadığını vurgu-ladı. "Bildiğim tek operasyon Kuzey Irak'ta." diyen Büyükanıt, TSK'yı yıpratma çabalarına karşı da halktan kanunsuz bir beklenti içinde olamayacaklarının altını çizdi.

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, hukukî açıdan Ergenekon operasyonuyla ilgili konuşamadığını belirterek, "Benim bildiğim tek operasyon Kuzey Irak'a düzenlenen operasyondur." dedi. Gazetecilerin ısrarı üzerine ise, "Hukukî açıdan bir düşünün niye konuşamıyorum?" sorusunu yöneltti. Gölcük'te Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na katılacak yeni gemilerin denize indirilmesi törenine katılan Orgeneral Büyükanıt, daha sonra gazetecilere gündemi değerlendirdi. NTV'nin haberine göre Büyükanıt, Ergenekon operasyonuyla ilgili sorular üzerine, bu konuya girmeyeceğini kaydetti. Genelkurmay Başkanı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik yıpratma kampanyalarına karşı halkı tepki vermeye çağıran açıklamasına da açıklık getirdi. TSK'yı yıpratma çabalarını kınadıklarını anlatan Büyükanıt, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim kastettiğimiz, demokratik ve yasal tepki olarak bütün Batı toplumlarında olanlardır. Yasal olmayan hiçbir beklentimiz olamaz. Demokratik olmayan hiçbir tepki doğru olmaz. Millet bize çok büyük bir güven duyuyor, bizim de millete layık olmamız hata yapmamamız lazım. Ben de rahatsızlık duyuyorsam bunu, güç kaynağım olan millete söylüyorum."
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz