HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bahçeli'nin 'kenara çekil' teklifi yargısız infaz, ibretle izliyorum

Bahçeli'nin 'kenara çekil' teklifi yargısız infaz, ibretle izliyorum Empty Bahçeli'nin 'kenara çekil' teklifi yargısız infaz, ibretle izliyorum

Mesaj tarafından Admin Çarş. 25 Haz. 2008, 12:40

Bahçeli'nin 'kenara çekil' teklifi yargısız infaz, ibretle izliyorum Erdogan

Başbakan Erdoğan, grup konuşmasında isim vermeden MHP lideri Devlet Bahçeli'ye yüklendi. Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisine "Fedakarlık gösterip bir bilen olarak kenarda otur." çağrısında bulunan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye sert çıktı.

Başbakan, "yargı sürecinin sonuçlanmasını beklemeden, kendilerini Anayasa Mahkemesi'nin yerine koyup yargısız infaz yapan siyasetçileri hayretle ve ibretle" izlediğini söyledi. Milletin yüzde 47 oy verdiği bir partiye ve liderine yapılan teklifi "gayri meşru" olarak nitelendirdi. Bu anlayışın ne milli, ne manevi ne de evrensel demokratik değerlere sığdığını belirten Erdoğan, eleştirilerini şöyle sıraladı: "Kim bunlar? Partisini yüzde 18'lerden yüzde 8'e düşüren, seçim sonrasında 'siyaseti bırakıyorum' deyip, yeniden sahneye çıkan siyaset erbabı... Hani, milletten kırmızı kart gören, milletten 'kenara çekil' talimatı alan ama yerinden kımıldamayanlar var ya işte onlar söylüyor bunları. Demokratik siyasette kimin kenara çekileceğine, kimin ülkeyi yöneteceğine millet karar verir, millet... Siz kim oluyorsunuz? Bu yetkiyi size kim veriyor? Eğer millet size böyle bir yetkiyi vermişse, aldığın oy ortada. Sen böyle bir şeyi nasıl ağzına alırsın?" Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, isim vermeden MHP lideri Bahçeli'ye yüklendi. Bahçeli'yi dava bitmeden "siyaseti tanzim edecek teklifler" getirmekle suçlayan Erdoğan, MHP liderine, "Önce siyasi etikten bir nasibinizi alın." tavsiyesini yaptı. Milletin 2002 seçimlerinde bazı liderlere, "siz kenara çekilin" dediğini hatırlatan Başbakan, ancak partisine 10 puan kaybettirip Meclis dışı bırakan bu liderlerin milletin 'kenara çekil' mesajını algılamakta zorluk çektiğini anlattı. Bazılarının 'çekiliyorum' dediği halde dönüp dolaşıp yine sahne aldığını kaydetti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Siz rakibinizin bileğini bükecek bir siyaset yapamayacaksınız, daha başarılı bir performans gösteremeyeceksiniz, milletin gönlünde yer edinemeyeceksiniz, ondan sonra 'önümüzden çekilin' ricasında bulunacaksınız. Siyaset, rakiplerinizden ricada bulunarak, merhamet dileyerek yapılmaz, siyaset milletin gönlünü kazanarak, çok çalışarak, adım adım Anadolu topraklarını dolaşarak, bir vizyon ortaya koyarak yapılır. Lütfen acziyetinizi örtmek için fedakarlık beklemeyin, siz de çalışın. Siyaset sahnesinde bileğini bükemediklerinden başka yollarla kurtulmaya çalışmayın. Bu; CHP tarzı siyasettir. Çaresizliğin, kendine duyulan güvensizliğin bir tezahürüdür."

AK Parti'nin savunması, İngilizce kitap haline getirildi

AK Parti, kapatma davasıyla ilgili hazırladığı ön savunmasını kitaplaştırdı. Daha önce sadece Türkçe olarak basılan savunma İngilizceye de çevrildi. 'AK PARTY's Response to the Indictment' (AK Parti'nin İddialara Cevabı) ismi verilen kitap, yabancı ülkelerin Ankara'daki büyükelçilerine, yabancı misyon şeflerine, yurtdışındaki think-tank kuruluşlarına ve yabancı basına gönderilecek. Kitabın İngilizceye çevirisini Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu AK Parti Mardin Milletvekili Yard. Doç. Cüneyt Yüksel yaptı. Elips Kitap'a bastırılan kitabın arka kapağında şu ifadeler yer alıyor: "Bu iddialar hukuk sisteminin temel özellikleri olan tarafsızlık, nedensellik ve rasyonelliğe dayanmıyor. Bunun yanında ithamlar algıdaki problem özelliklerini ortaya çıkarıyor. Bu suçlamalar önyargılı bir yaklaşımı yansıtıyor, bu yaklaşım tamamen kafadaki değerler ve kavramlar üzerine oturuyor. Bu ithamlar aslında korumaya çalıştığı değerlere zarar veriyor. Bu itham hiçbir şekilde gerçekte meydana gelen olaylar üzerine dayanmıyor. İthamlarla, geçen olaylar arasında kurulan bağ ilgisiz görünüyor."
Admin
Admin
Admin

https://istanbul.hareketforum.net