HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Turkey mi Türkiye mi?

Turkey mi Türkiye mi? Empty Turkey mi Türkiye mi?

Mesaj tarafından Admin C.tesi 31 Mayıs 2008, 01:20

Turkey mi Türkiye mi?

Turkey mi, Türkiye mi?

Republic of Turkey"... Türkiye uluslararası faaliyetlerde böyle anılıyor. Son haftalarda gelen tepkiler ise özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bundan fazlasıyla rahatsız olduğunu gösteriyor.

Nedeni; Turkey kelimesinin İngilizce'de "hindi" anlamına gelmesi. Bu durumda "Republic of Turkey"in de "hindi cumhuriyeti" olması. Ülkelerinin adının bir kümes hayvanı olarak anılmasından rahatsızlık duyanlar artık bu konuda harekete geçilmesini sağlamak üzere bir kampanya başlatmışlar. Bize gönderilen yazılar aynı zamanda Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül'e de gönderilmiş.

İşte bir bölüm; "Türkiye'nin adı uluslararası toplantılarda İngilizler'in söylediği gibi; Turkey olarak geçiyor. Varsın İngilizler Turkey demeye devam etsin. Ancak bize Turcia, Turkia gibi değişik isimler verenler de var. Onlar da devam etsinler. Ama uluslararası bir toplantıda ülkemizin adı bizim söylediğimiz gibi, Türkiye olarak geçmelidir. Diyorlar ki 'ü' harfi Avrupa dillerinde yokmuş. AB toplantısında Türkiye delegesinin önünde (Hindi) yazarken Yunanistan delegesinin önünde Yunan alfabesi ile ELLAS yazıyor, Yunanlılar'in hiçbir harfi batı alfabesinde yok. 'Republic of Turkey' ismini istemiyoruz, kullanılacak isim 'Republic of Türkiye' olmalı. Bu kampanya sonuç alıncaya kadar sürecektir." Kampanyaya ben de katılıyorum, desteklemek isteyenler için de duyuruyorum. Hindiyi anımsatan bir isme sonsuza kadar razı olmak zorunda değiliz.

Ayrıca; kendi adımızı koymaya İngilizler'den daha çok hakkımız olduğuna da kimsenin bir itirazı yoktur herhalde
Admin
Admin
Admin

https://istanbul.hareketforum.net

- Similar topics