HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tersanelerdeki kazalar, dış güçler tarafından provoke ediliyor

Tersanelerdeki kazalar, dış güçler tarafından provoke ediliyor Empty Tersanelerdeki kazalar, dış güçler tarafından provoke ediliyor

Mesaj tarafından Admin Cuma 30 Mayıs 2008, 01:05

Tersanelerdeki kazalar, dış güçler tarafından provoke ediliyor

Tersanelerdeki kazalar, dış güçler tarafından provoke ediliyor Zafer

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, tersanelerdeki işçi kazalarının dış mihraplar tarafından provoke edilmiş olabileceğini söyledi. Bakan Çağlayan, "Dünyanın 8'inci büyük gemi inşa sanayisi ve dünyanın mega yat üretiminde 3'ü sıraya çıkmamız dış güçleri mutsuz etmiş olabilir." dedi. Çağlayan, Türkiye'deki siyasi gerilimin ilk tokadını da esnafın yediğini söyledi.

Bazı inceleme, ziyaret ve açılışlara katılmak üzere Bakan Çağlayan bugün Kocaeli'ye geldi. İlk ziyaretini İzmit'te bulunan engellilerin çalıştığı Bizim Köy'e yapan Bakan Çağlayan burada gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin gemi sektöründeki işçi ölümlerini hatırlatması üzerine Çağlayan, kazalara başka bir açıdan baktığını açıkladı. Türkiye'de gemi sektörünün hızla gelişmesinin dış güçleri rahatsız etmiş olabileceğini belirten Çağlayan, tersanelerdeki kazaların bu dış güçlerin bir provokasyonu olabileceğini söyledi. Bakan Çağlayan kaza olaylarına şöyle yaklaştı: "Dünyanın 8. büyük gemi inşa sanayisi sıralamasına gelmişiz. Mega yat üretiminde Dünya 3'üncüsü olduk. Acaba bu kadar büyümemizin altında bir başkalarının provokasyonu var mı? Gazetecilerin bu boyuta da bakması lazım. Bu da son derece önemsenmesi gereken bir boyuttur. Acaba Türk gemi inşa sanayi ve mega yat sanayi bir noktada Türkiye dışındaki bir takım mihrakların sanayimizin bu hale gelmesinden dolayı duyduğu bir sıkıntı ve mutsuzluk mu var? Bir provokasyon var mı? Bunun özellikle altının iyi araştırılması lazım ve iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Ama bu hiçbir zaman işyerinin güvenlik tedbiri almamasının önünde bir sebep olamaz. Çok önemli bir sektör, çok büyük bir sektör ve çok çalışanın olduğu bir sektör. Bu yüzden çalışma koşulları diğer sektörlerden çok daha farklılık arz ediyor. Ama ne olursa olsun, ister taşeron isterse işverenin kendisi olsun çalışan ve çalıştıran her iki kesimin ortak sorunu bu. Tek bir kesime yüklenilecek bir sorun değil bu. Ben bunu 27 yıl sanayicilik yapmış biri olarak sanayi savunması yapmıyorum. Elbette sanayimi her zaman savunurum. Çalışanımı da savunurum ama hiçbir işveren işçisi aman ölsün diye kalkıp sanayi yatırımı yapmaz."

TÜRKİYE'DEKİ SİYASİ GERİLİMDEN İLK TOKADI VATANDAŞ YİYOR

Gezide Yargıtay ile hükümetin karşılıklı açıklama yapması sonucu ortaya çıkan gerilime de değinen Bakan Çağlayan, bu gerilimden ilk tokadı esnafın yediğini söyledi. Yabancı yatırımcılar için siyasi gerilimin şart olduğunu da hatırlatan Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü: "Gündemimizde üretim var, çalışmak var, istihdam var, ihracat var, dünyanın ilk büyük 10 ekonomisi içine girmek var. Tabii ki bu tür tartışmalar ve ortaya çıkan bu gelişmeler, ister istemez özellikle yabancı yatırımcının Türkiye'ye gelme noktasındaki kararında menfi etki yapar. Bunu çok net görüyorum, biliyorum. Bugün Gebze'de bir yabancı yatırım 500 milyon Euro'luk ihracat yapacak bir yatırım yapacak. Bir ülkeye gidip yatırım yapan yabancı yatırımcılar ilk önce o ülkedeki siyasi istikrara bakarlar. Türkiye son 5 yılda ekonomi alanında çok büyük başarılar elde etti. İhracatımız 5 yıl önce 36 milyar dolardı. Türkiye şimdi 4 ayda 42 milyar dolarlık ihracat yaptı. Türkiye'nin daha önceki toplam ihracatı şimdi 3.5 ayda yapılıyor. Bunların altında yatan tek sebep siyasi istikrardır. Bu yüzden Türkiye'nin her zamankinden daha fazla siyasi istikrara ihtiyacı var. Şu anda bir mahkeme yargı süreci devam ediyor. Bu konuda zaten bir şey söylemek söz konusu değil. İnanıyorum en doğru olan neyse o olacaktır. Ama bu konu yabancı yatırımcılar açısından önem arz ediyor ve bu tür durumlarda vatandaşlar tüketim harcamalarında kısıtlama yapıyor. İnsanlar giyiminden, kuşamından, yiyeceğinden, konut veya araba gibi temel alımlarını erteleyip vazgeçiyor. Bu yüzden ilk tokadı da esnaf yiyor."
Admin
Admin
Admin

https://istanbul.hareketforum.net

- Similar topics