HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ergenekon'a 'rövanş' demek savcılara haksızlık

Aşağa gitmek

Ergenekon'a 'rövanş' demek savcılara haksızlık Empty Ergenekon'a 'rövanş' demek savcılara haksızlık

Mesaj tarafından Admin Perş. 03 Tem. 2008, 01:05

Ergenekon'a 'rövanş' demek savcılara haksızlık Mete Eski savcı Mehmet Mete Göktürk

Ergenekon soruşturması kapsamındaki son gözaltılar, sol partileri rahatsız etti. CHP lideri Deniz ****** ile DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, operasyonu yürüten cumhuriyet savcılarına ağır eleştirilerde bulundu.

İki lider, gözaltılar için "hukuki darbe" nitelendirmesi yaptı. Ancak İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi eski savcısı Mehmet Mete Göktürk, ****** ve Sezer'in bu yakıştırmasına karşı çıkıyor. Soruşturmaya yönelik "rövanş" benzetmesiyle "savcılara haksızlık" yapıldığının altını çizen Göktürk, Türkiye açısından çok önemli bir operasyon gerçekleştirildiğini belirtiyor. Göktürk, Sarıkız ve Ayışığı darbe girişimlerinin açığa çıkmasına rağmen hiçbir zaman soruşturma konusu yapılmadığına dikkat çekerken, bunun yerine darbe girişimini haber yapan NOKTA dergisinin kapatıldığını hatırlatıyor. Göktürk, "Böyle demokrasi olmaz. İnsanlar öldürüldü, cinayetler işlendi. Rahip Santaro, Hrant Dink, Malatya'daki cinayetler... O kadar çok olay oldu ki. Ayışığı, Sarıkız darbe girişimlerine karışanlar hakkında bir şey yapılamadı. Bunun aşılması, Türkiye'nin kendi içini temizlemesi gerekir." diyor.

Eski savcı Göktürk, meselenin siyasi polemik konusu yapılmaması gerektiğini vurgularken, soruşturmayı AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilişkilendirme çabalarını da "yapay ve spekülatif hareketler" olarak görüyor. Eski savcı Mehmet Mete Göktürk, iddianamenin geç hazırlanmasıyla ilgili eleştirilere de katılmıyor. Bu konudaki gecikmeyi soruşturmasının kapsamlı olmasına bağlıyor. Göktürk, bunun Türkiye'de ilk defa yaşanmadığını ifade ederek, "Nedense bu defa kıyamet koparılıyor. Soruşturmalar bazen seneler sürmüştür. 12-16 yıl sonuçlanmamış davalar vardır. Hem de tutuklu davalardır bunlar. AİHM bu davalar yüzünden tazminat kararları verdi. Ama bu, soruşturmanın kapsamıyla ilgili bir şeydir." şeklinde konuşuyor. Soruşturmayı yürüten savcıların deneyimli olduğuna dikkat çeken savcı Göktürk, meslektaşlarının özveriyle çalıştığına dikkat çekiyor. Eski savcı, savcıların kendilerini riske atarak çalıştığını, onları yıpratmanın anlamının bulunmadığını sözlerine ekliyor.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 728
Yaş : 31
Nerden : İstanbul
Kayıt tarihi : 27/05/08

https://istanbul.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz