HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rumlar, KKTC yardımları üzerindeki 'ipoteği' kaldırdı

Rumlar, KKTC yardımları üzerindeki 'ipoteği' kaldırdı Empty Rumlar, KKTC yardımları üzerindeki 'ipoteği' kaldırdı

Mesaj tarafından Admin Çarş. 04 Haz. 2008, 03:26

Rumlar, KKTC yardımları üzerindeki 'ipoteği' kaldırdı

Kıbrıs Rum kesiminin, AB'nin Kıbrıs Türklerine yapacağı mali yardımın bir bölümünü engellemek amacıyla başlattığı yasal işlemleri iptal ettiği bildirildi.

Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı açıklamada, toplam 10 milyon avro değerindeki 8 ihalenin feshedilmesi için Avrupa Adalet Divanı'nda açılan davalarla ilgili dosyaların geri çekildiğini söyledi.'Tartışmalı' ihalelerde kullanılan ifadelerin, 'Kuzey kesiminin tanındığını ima etmeyecek şekilde değiştirildiğini' belirten sözcü, Rum kesiminin Kıbrıs Türklerine mali yardım koşulunu, 'ayrı bir devlet mevcudiyetinin bulunduğunu göstermeyecek şekilde' hafifletmek istediğini ifade etti. Söz konusu 8 ihale, AB'nin onayladığı Kıbrıs Türklerine 259 milyon Avro'luk kaynağın bir bölümünü oluşturuyor. Öte yandan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi, Türkiye'ye, Bozcaada ve Gökçeada'da yaşayan Rum azınlığına karşı 'olumlu tutum' sergilemesi çağrısında bulundu.Komitenin dün kabul ettiği karar tasarısında, 'bugüne kadarki olumlu jestlerin memnuniyetle karşılandığı' kaydedilirken, 'Rumların eğitim ve toprak konularındaki sorunlarına daha fazla ilgi gösterilmesi ve bu adalarda zarar gören doğal ve kültürel mirasın onarılması' talepleri yer aldı.Karar tasarısı, AKPM'nin 27 Haziran'daki genel kurulunda oylanacak.
Admin
Admin
Admin

https://istanbul.hareketforum.net