HERŞEY VATAN İÇİN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Okul zilleri en fazla 5 saniye çalacak

Okul zilleri en fazla 5 saniye çalacak Empty Okul zilleri en fazla 5 saniye çalacak

Mesaj tarafından Admin Perş. 29 Mayıs 2008, 18:52

Okul zilleri en fazla 5 saniye çalacak

Milli Eğitim Bakanlığı, gürültüyü engellemek amacıyla okul zillerinin çalma süresi-ni 5 saniye ile sınırlandırdı. Çevreyi rahat-sız eden hoparlör sistemiyle duyuru uygulamasına da son verilecek. Bakanlığın amacı, çevre ve gürültü kirliliğini önlemek.

Milli Eğitim Bakanlığı, okul zillerinin 'çevre gürültüsü' yapmaması konusunda okulları uyardı. Her okulun farklı melodide kullandığı zillere bir standart getirmek isteyen bakanlık, zil seslerinin çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde uygulanması talimatı verdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in okullara gönderdiği genelgeye göre, zillerin çalma süreleri 5 saniye ile sınırlandırılacak. Eğitim ve öğretim saatleri dışında cumartesi-pazar ve tatil günlerinde zil sesleri kapatılacak. Zil sesleri insanları dinlendirecek ve gürültü oluşturmayacak melodilerden seçilecek. Gürültü niteliğine sahip zil seslerinin seviyesi, çevreyi rahatsız etmeyecek kabul edilebilir düzeye indirilecek. Okulların açık alanlarında yapılan her türlü tören ve konuşmalarda, seslendirme cihazlarının ses seviyeleri çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanacak. Okullarda okul çevresini rahatsız edecek düzeyde hoparlör sistemi ile yapılan duyuru ve ilanlara son verilecek. İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri konuyla ilgili gerekli tedbirlerin alınması ve birlikteliğin sağlanmasından sorumlu olacak. Genelgede gürültünün insan sağlığı üzerindeki fiziksel ve psikolojik etkilerine dikkat çeken Çelik, toplu yaşam alanlarında yer alan okulların bu anlamda çevreye ve vatandaşlara karşı sorumluluğu bulunduğunu kaydetti.
Admin
Admin
Admin

https://istanbul.hareketforum.net